Maksuamet kotib endiselt maamaksuga. Martin Huberg
Väljaanne : veebruar (nr 2)


Eelmise aasta esimeses pooles lõppesid mitmed maamaksuvaidlused, mis olid tingitud uuest koduomaniku maamaksuvabastusest, õigemini meie arvates selle väärast kohaldamisest. Muu hulgas oli maksuamet uuendanud oma tõlgenduspraktikat ning hakanud maksustama ka selliseid maatükke, millelt makstav maamaksusumma jäi alla 5 euro, tingimusel, et omanikul on vastavas omavalitsuses mõni maatükk veel, millelt makstava maamaksukohustusega kokku on summa vähemalt 5 eurot.

Maksuamet ei õpi

Kuigi võib tunduda, et mis see 5 eurot (õigupoolest 4,99 €) ikka ära ei ole ja selle nimel kohtuuksi kulutada ei ole mõtet, leidsime meie, et küsimus on põhimõtteline. Pealegi, kogu Eesti kohta on ju eeldatavasti summa suurem.

Ja nii me käisime maksuametiga kaks aastat kohtus, enne kui kohus ütles, et kinnisasjade maamaksukohustusi summeerida ei tohi ning kui ühe kinnisasja maamaks on alla 5 euro, siis seda ei tohi millegagi kokku liita ega sisse kasseerida. See on jõustunud kohtulahendiga kinnitatud, finito, otsust tuleks täita.[1]

Aga mida maksuamet teeb? Loomulikult liidab ja summeerib endiselt maamaksukohustusi! Ma ei kujuta isegi ette, kas see on meelega kohtuotsusest üle sõitmine või mingi programmi apsakas.

Vahest teised ei paneks seda isegi tähele, kuid kuna tegemist on minu maksukohustusega ja ma olen maksuametiga sel teemal vaielnud, siis on raske seda mitte tähele panna.

Mida sellest siis järeldada?

Riik algab väikestest asjadest. Üks oluline komponent on usaldus, usaldus selle vastu, et riik toimib. Kui üks riigivõim (kohtuvõim) on teisele riigivõimule (täidesaatev võim) öelnud, kuidas tohib või ei tohi, siis me eeldame, et seni, kuni õiguslik olustik ei muutu, on asi saanud lahenduse ja kohtuotsust täidetakse. See on usalduse tagamiseks vajalik.

Me ei vaja selliseid vaidlusorganeid, mille otsuseid ei austata.

Midagi on kuskil kellelgi jäänud tegemata. Ma loodan, et see on sedapidi, mitte nii, et selline tegevus on sihikindlast soovist kantud.

Loomulikult on paljud õnnelikud, et maksuamet on saanud endale uue kodulehe ja ehk ka tarkvara uuendanud, kuid mis kasu sellest on, kui riik ei toimi? Kõik algab väikestest asjadest.

Ja meil ei jää muud üle, kui järjekordses 2-euroses maksuvaidluses kohtu kaudu maksuametile meenutada, et seadused on täitmiseks…

Martin Huberg

EML juhatuse liige[1]Selle kohta vt Martin Huberg. Ühe maamaksuvaidluse me ikka võitsime ka… - MaksuMaksja, 2015, 8, lk 36-37.