Maksumaksja portaal - Maksuhaldur teeb liiga suuri üldistusi. Lasse Lehis - 2005 > aprill (nr 4) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2005 > aprill (nr 4) > Maksuhaldur teeb liiga suuri üldistusi. Lasse Lehis
Maksuhaldur teeb liiga suuri üldistusi. Lasse Lehis

1. Mõiste „eluase“ ei tähenda alati tervet maja või tervet korterit. Laenu eest võib osta ka pool maja või pool korterit. Kui maksumaksja on kogu laenu eest ostnud pool, veerand, 1/8 või 1/64 majast, siis on ta kasutanud kogu laenu eluaseme soetamiseks ja saab intresse maha arvata täies ulatuses.

2. Eluaseme soetaja ei pea elama soetatud majas või korteris üksi. Kui üks inimene võtab laenu ja ostab kogu laenu eest endale korteri, siis saab ta intressid tulust maha arvata sõltumata sellest, kui palju sugulasi, tuttavaid, sõpru, töökaaslasi, koeri või kasse ta oma korterisse majutab.

Intresse ei saa täies ulatuses maha arvata siis, kui maksumaksja on intresse maksnud teise isiku eest – näiteks kui laenu sai ja kasutas isa, aga intresse maksab tema eest poeg.

Samuti ei saa intresse maha arvata siis, kui laenusaaja ei kasutanud laenu ise – näiteks andis raha elukaaslasele, kes ostis selle eest endale korteri.

Arvatavasti on Maksu- ja Tolliamet pidanudki silmas sarnaseid näiteid, kuid on nende kirjeldamisel hakanud tegema liiga suuri üldistusi.

Ma arvan, et tõlgendusprobleem tuleneb rõhuasetusest – kas soodustuse eesmärk on omandiõigus eluruumile või eluaseme kasutamine elamiseks kui selline. Ehk see vana hea vormi ja sisu küsimus.

Maksusoodustuse eesmärk (kui sellel soodustusel üldse mingit eesmärki ongi) on soodustada elamistingimuste parandamist ja selle läbi elukvaliteedi tõstmist. Omandiõigus kui asjaõiguslik kategooria väljendab selle eesmärgi saavutamist enamikel juhtudel kõige adekvaatsemalt, kuid mitte absoluutselt kõikidel juhtudel.

Isiklikult arvan, et sellisel kujul ei ole maksusoodustusel erilist mõtet. See soodustab pigem pankasid ja paneelmaja korterite hinnatõusu ehk niinimetatud kinnisvaramulli paisumist. Arvestades praegust olukorda laenu saamisel ei tohiks maksusoodustuse puudumine küll eriliseks takistuseks laenuvõtmisel saada.

Mina soovitaks seostada maksusoodustus hoopis uute eluasemete ehitamise ja vanade renoveerimisega ning sõltumata sellest, kas inimene teeb seda oma säästudest (nt vana korteri müügirahast) või laenu arvelt. Seega eesmärk peaks olema mitte laenamise soodustamine, vaid just nimelt elamispinna kvaliteedi parandamine, mis vastaks paremini Eesti arengu üldistele vajadustele.

 

Lasse Lehis dr iur

TÜ finantsõiguse õppejõud

Eesti Maksuteadlaste Seltsi juhatuse esimees

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo