Maksumaksja portaal - Kuidas edeneb FIE-de ümberregistreerimine äriregistrisse? Lasse Lehis, Rahandusministeeriumi vastus - 2009 > mai (nr 5) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              



SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2009 > mai (nr 5) > Kuidas edeneb FIE-de ümberregistreerimine äriregistrisse? Lasse Lehis, Rahandusministeeriumi vastus
Kuidas edeneb FIE-de ümberregistreerimine äriregistrisse? Lasse Lehis, Rahandusministeeriumi vastus

2009. aastal hakkasid kehtima maksukorralduse seaduse ja äriseadustiku muudatused, mille kohaselt peavad kõik varem Maksu- ja Tolliametis registreeritud füüsilisest isikust ettevõtjad ennast ümber registreerima äriregistrisse. 2009. aasta jooksul saab seda teha riigilõivuvabalt. Maksustamisel ei muutu midagi, seepärast pole olnud ka põhjust sellel teemal pikki õpetussõnu kirjutada. Äriregistri asjaajamise kohta saab põhjalikku teavet Justiitsministeeriumi kodulehelt www.just.ee/fie pealkirjaga “Kasulik info füüsilisest isikust ettevõtjale”. Sellele materjalile on ka link Maksu- ja Tolliameti kodulehel.

Senine kogemus näitab, et mingeid erilisi arusaamatusi ega ületamatuid probleeme ei ole ümberregistreerimise käigus tekkinud. Äriregistri statistika kohaselt on 1. mai 2009. aasta seisuga äriregistrisse kantud 21 062 füüsilisest isikust ettevõtjat. Maksu- ja Tolliameti arvepidamise järgi oli 15. märtsi 2009. aasta seisuga potentsiaalseid avansilise sotsiaalmaksu maksjad kokku 51 189, kuid nende hulgas ka 2009. aastal tegevuse lõpetanud FIE-d. Kui palju FIE-sid aasta lõpuks äriregistrisse koguneb ja kui paljud kas majanduslanguse, kõrge sotsiaalmaksu või millegi muu tõttu oma tegevuse lõpetavad, ei oska praegu vist keegi ennustada.

Üks väike arusaamatus on siiski töö käigus tekkinud. Tublid raamatupidajad on raamatupidamise seadusest üles leidnud ühe huvitava sätte, § 43 lg 4, mis kõlab nii:

Äriregistrisse kantud füüsilisest isikust ettevõtja koostab äriregistris registreerimise kuupäeva seisuga ettevõtte bilansi, milles kajastatakse ettevõtte tegevuseks määratud ettevõtja vara. Ettevõtte tegevuseks määratud vara hindamisel tuleb lähtuda heast raamatupidamistavast.

Koolitustel küsiti minu käest päris mitu korda, kas ümberregistreerimisel tuleb tõesti bilanss koostada ja kui tuleb, siis mis on selle mõte, sest kassapõhises raamatupidamises poleks sellega midagi tarka peale hakata ja maksustamisega pole sellel ka mingit pistmist. Ega ma miskit muud tarka ei osanudki vastata, kui et ärge laske ennast häirida ja mingit bilanssi ei ole, sest sellega ei ole tõesti midagi peale hakata ega kellelegi esitada. Igaks juhuks otsustasime tähtsatelt ametnikelt järele küsida, sest mine tea, mis kaval konks seaduses tegelikult võis peidus olla ja äkki tegelesin ma riigivastase õõnestustööga, kui agiteerisin inimesi kassapõhiseid bilansse mitte koostama.

Saatsime Justiitsministeeriumile kirja järgmise küsimusega:

Soovime teada, kas raamatupidamise seaduse § 43 lg 4 kehtib ka nendele füüsilisest isikust ettevõtjatele, kes olid varem registreeritud Maksu- ja Tolliametis ning seoses äriseadustiku muudatusega peavad ennast 2009. aasta jooksul kandma äriregistrisse. Samuti soovime teada, kas see säte kehtib ka nendele füüsilisest isikust ettevõtjatele, kes peavad raamatupidamist RPS § 43 lg 1 kohaselt kassapõhiselt. Kui see nõue kehtib ka kassapõhise raamatupidamise korral, siis soovime täiendavaid selgitusi, kuidas koostatakse kassapõhise arvestuse põhimõtetele vastavat bilanssi kooskõlas RPS § 43 lõikes 2 viidatud sätetega, samuti kuidas mõjutab see bilanss hilisemat kassapõhist arvestust.

Justiitsministeerium leidis, et nemad ei ole raamatupidamise teemal pädevad ja saatsid kirja vastamiseks edasi Rahandusministeeriumile. Vastusest on näha, et Rahandusministeerium on tõesti raamatupidamise küsimustes pädev ja andis küsimusele ainsa võimaliku mõistliku vastuse, mida sellele küsimusele saaks anda. Kuigi tegemist polnud just teab mis suure probleemiga, kuid ikkagi, üks mure FIE-del jälle vähem.


Rahandusministeeriumi vastus

Tea Varrak

Kantsler

01.04.2009

Rahandusministeerium tänab Teid kirja eest, milles soovite teavet raamatupidamise seaduse § 43 1õikes 4 sisalduva kohustuse kohta.

Raamatupidamise seaduse § 43 l6ikes 4 sätestatu kohustab äriregistrisse kantud füüsilisest isikust ettevõtjat koostama äriregistris registreerimise kuupäeva seisuga ettevõtte bilansi. Tegemist on sättega, mis on käesolevaks ajaks oma sisulise mõtte minetanud. Rahandusministeerium on uue audiitortegevuse seaduse eelnõu raames valmistanud ette raamatupidamise seaduse § 43 l6ike 4 kehtetuks tunnistamise regulatsiooni, mis plaanitakse lähiajal esitada Vabariigi Valitsusele.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2019 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo