Maksumaksja portaal - Siirdehinna rahvaküsitlus selleks korraks läbi. Lasse Lehis - 2009 > märts (nr 3) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2009 > märts (nr 3) > Siirdehinna rahvaküsitlus selleks korraks läbi. Lasse Lehis
Siirdehinna rahvaküsitlus selleks korraks läbi. Lasse Lehis

Selle aasta alguses vihastas raamatupidajaid kogu e-maksuameti ümbertegemisega kaasnev segadus ja TSD mõnede lisade puudumine, nii et paljud pole ehk tähele pannudki ka ühte kahtlemata positiivset muudatust – nimelt on ära kadunud tüütu küsitlusleht seotud isikutega tehtud tehingute kohta. Omal ajal, 2007. aasta alguses, kui see “viktoriin” tekkis, avaldasime MaksuMaksjas mitu artiklit ja pidasime kirjavahetust pädevate asutustega, et veenda neid sellest mõttetusest loobuma.

Veebruaris 2007 kirjutasime, et deklaratsiooni täitmise juhend ning MTA veebilehel avaldatud info on ebapiisav. Selguse saamiseks saatsime MTA-le ja Rahandusministeeriumile selgitustaotlused, kus muu hulgas küsisime ka tehingu mõiste ja tehingu tegemise aja kohta (nt laenulepingu puhul) ning põhjust, miks peeti vajalikuks taoline küsimustik maksudeklaratsiooni vormile sisse tuua.

Aprillis 2007 avaldasime Rahandusministeeriumi ja MTA vastused koos omapoolse kommentaariga. MTA selgitas, et küsimustiku eesmärk on juhtida maksumaksja tähelepanu võimalikule vajadusele hinnata seotud isikutega toimuvate tehingute väärtusi ja võrrelda neid turuväärtusega. EML arvates võiks sama hästi küsida maksudeklaratsioonil mis tahes muu seadusesätte kohta. Tervelt neli lehekülge katsime küsimuste, vastuste ja kommentaaridega teemal, kas näiteks laenulepingu puhul tuleb “jah” vastata kogu lepingu kestvuse ajal või ainult nendel kuudel, kui laenu maksti või tagastati või tasuti intressi jne.

Tõime ära ka statistika. Küsimusele Kas maksustamisperioodil on sooritatud tehinguid seotud isikutega? vastati jaanuaris 2007 “JAH” 8482 korral ja “EI” 58 728 korral. Küsimusele Kas maksukohustuslane on osaline seotud isikute vahelises kulude jaotuse kokkuleppes, millele laienevad kohustuslikud kulude jaotuse kokkulepete dokumenteerimise nõuded? vastati “JAH” 1671 korral ja “EI” 65 533 korral. Küsimusele Kas maksukohustuslasele on kohustuslikud seotud isikute vaheliste tehingute detailsed dokumenteerimise reeglid? vastati “JAH” 3371 korral ja “EI” 63 830 korral.

Arvatavasti jõudis MTA kahe aasta jooksul lõplikult veendumusele, et enam-vähem sama tulemus kordub kuust kuusse ja mingit lisaväärtust MTA töö korraldamiseks või maksumaksjate paremaks teavitamiseks see küsimustik ei anna. Nii see kastike 2009. aasta algusest deklaratsioonist ära kaduski. Ei teagi, keda selle eest tänada. Aitäh igatahes!

Lasse Lehis

EML juhatuse esimees


Samal teemal MaksuMaksjas varem ilmunud:

Hiie Marrandi. Mida on ettevõtjatel tarvis teada siirdehindadest? – 2007, nr 2, lk 13–14

EML pressiteade. Arusaamatu „maksuviktoriin“ maksumaksjatele. – 2007, nr 2, lk 15

Martin Huberg. TSD lahtrimäng. – 2007, nr 2, lk 38.

Lasse Lehis. Maksuviktoriini võitjad selgunud. – 2007, nr 4, lk 12–13

Martin Huberg. TSD täitmine – Jah. Jah? Jah! – 2007, nr 4, lk 16–17

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2019 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo