Maksumaksja portaal - Maksuameti töövõidud - 2008 > oktoober (nr 10) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2008 > oktoober (nr 10) > Maksuameti töövõidud
Maksuameti töövõidud

Avaldame taas väikese valiku MTA uuematest "töövõitudest". Ajal, mil maksuvõlad kasvavad ja ümbrikupalk on taas au sisse tõusmas, on MTA oskus eristada olulist ebaolulisest muidugi muljetavaldav. Tundub, et sellele asutusele ei tohiks küll olla mingi probleem veel paar 200-pealist koondamisringi teha.Vastus selgituste ja juhendite kohta

MTA vastus EML teabenõudele
03.10.2008

Vastavalt maksukorralduse seaduse § 15 lõikele 3 avaldatakse selgitused ja juhendid selgituste ja juhendite andja veebilehel või avaldatakse perioodiliste väljaannetena.

Soovite vastust küsimusele, kui palju on MTA oma kodulehel aastatel 2007-2008 avaldanud selgitusi, juhendeid ja muid materjale. Sellele küsimusele vastamine eeldab väga suure mahu informatsiooni koondamist, mistõttu amet ei pea võimalikuks soovitud nimekirja väljastada.

MTA koduleht läbis nii sisulise kui välise uuenduskuuri 2007. aasta kevadel. Selle raames on kaasajastatud enamik materjale www.emta.ee keskkonnas ja töö kodulehe arendamisel käib igapäevaselt. Kahjuks ei võimalda kodulehe sisuhaldusprogramm teha väljavõtet aastate kaupa lisatud materjalide arvust, kuna logisüsteemi salvestub materjal esimese salvestamise kuupäevaga (hilisemad täiendused ja muudatused ei kajastu kui uuena lisatud materjal, kuigi artikli sisu võib olla täielikult muutunud).

Juhiste jagamisel juhenditeks ja selgitusteks on maksuhaldur lähtunud juhendi ülddefinitsioonist, mille kohaselt juhend on reeglite või õpetuste kogu. Seega üksikküsimuste tuvastamiseks annab maksuhaldur välja selgitusi, pikemat teemat või protsessi kirjeldav selgitus on juhend. Nt „Juhend mitteresidendi tulu maksustamise kohta Eestis 2008. aastal“ www.emta.ee/?id=14327 või „Elektrienergiale kehtivad aktsiisialased regulatsioonid“ www.emta.ee/?id=22545.

Muud materjalid, mis ei ole selgitused ja juhendid MKS § 15 tähenduses, on näiteks erakliendi rubriigis olev noortele suunatud rubriik, samuti meedias avaldatud materjalid, sh pressiteated, kliendileht (ilmunud 4 numbrit) jm erinevad teated (rubriik „Uudised ja teated“).

Enriko Aav
Peadirektor


Sõerd käib kasteedi pärast maksu- ja tolliametiga kohut

Postimees.ee
08.10.2008

Endine rahandusminister ja maksuameti juht Aivar Sõerd vaidleb kohtus Maksu- ja Tolliametiga suveniiri pärast, mida amet keelatud esemeks peab ja seetõttu Sõerdile väärteo otsuse koostas.

Vaidluse tõi kaasa kasteediks ehk rahvakeeli nukiraudadeks liigituv suveniir, mille Sõerd endale turismireisil ostis. “Eset, mida MTA käsitles keelatud esemena, käsitlesin mina suveniirina,” rääkis ta. “Selles asjas väärteokoosseisu inkrimineerimine on ilmselgelt põhjendamatu.”

Maksuameti pressiesindaja Priit Rumi sõnul nemad pooleliolevaid kohtuvaidlusi põhimõtteliselt ei kommenteeri. Seetõttu ei soostunud ta avaldama, mida Sõerdile täpselt süüks pannakse ning kas väidetavalt keelatud ese võeti mehelt lihtsalt ära või tehti talle selle maaletoomise eest ka trahv.

Harju Maakohtu pressiesindaja sõnul koostas Sõerdile väärteo otsuse selle aasta 28. aprillil Maksu- ja Tolliameti vaneminspektor Jüri Kalda ning selle õigustatuse üle 15. oktoobril kohtusaalis vaidlema hakataksegi.

Juhtunust rääkides kidakeelseks jäänud Sõerdi kinnitusel taotles ta juba tänavu talvel väärteoasja lõpetamist selle väheolulisuse tõttu, kuid maksuhaldur sellega nõus ei olnud. Seetõttu Sõerd selle suve hakul kohtus vaidlustaski.

Tallinki SPA hotelli eesotsas olev Aivar Sõerd oli kuni eelmise aasta kevadeni rahandusminister ja pälvis selle eest ka tunnustuse kui maailma parim rahandusminister.

Rohkem kõneainet pälvis aga tema aastatuhande alguse võitlus toonase rahandusministri Tõnis Paltsiga, kes vabastas ta tööoskuste ebapiisavusele viidates maksuameti juhi kohalt. Hiljem kohus tühistas vastava otsuse ning Sõerd sai töö tagasi. 2004. aasta alguses jäi ta aga pärast Maksu- ja Tolliameti liitmist juhikohast ikkagi ilma.


Arvetel olgu märgitud õige kaup

MTA pressiteade
09.10.2008

Maksuhaldur juhib tähelepanu, et ettevõtted jälgiksid oma raamatupidamises kajastatavate ostutšekkide õigsust, kuna valed andmed võivad tähendada maksuriski.

Maksu- ja Tolliamet on tuvastanud ühe ehituskaupu müüva ettevõtte kontrolli käigus juhtumeid, mil mitmed kliendid lasid muuta arvetel kaupade nimetusi, et kajastada arveid oma maksuarvestuses, kuigi tegelikult neil selleks õigust ei olnud.

MTA kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe sõnul on olnud tegemist küll mitte eriti suuremahulise juhtumiga, kuid olukorraga, mis manitseb ettevaatlikkusele. „Revisjoni käigus ilmsiks tulnud info pakkus huvi ka ettevõtetele endile, kuna paljud ei olnud töötajate tegudest teadlikud,” rääkis Veermäe.

Revisjoni käigus ilmnes muu hulgas, et arvetel kajastatud kaubanimetused ei ühtinud tegelikult laost välja läinud kaupade nimetustega. „Nii oli näiteks ostetud rehade komplekt, kuid ostuarvel kajastus see villanoana,” tutvustas Veermäe. Tšekkidel muutus veel näiteks köögivalamu sifoon teemantkettaks, veeboiler lööktrelliks jne.

„Tegemist oli selge maksuriskiga kolmandatele isikutele ehk kauba ostjatele. Kauba nimetusi muudeti ostu ettevõtlusega seotusest mulje jätmiseks. Seega tähendasid tehingud selget käibemaksu- ja tulumaksuriski kauba ostnud ja hiljem raamatupidamises arvestanud firmadele,” rääkis Veermäe.

Maksuhaldur mõjutas kolmandaid isikuid kirjaga, milles tutvustati avastusi ning küsiti ettevõtetelt selgitusi. Kokku saadeti ettevõtetele 134 kirja, vastanud ettevõtetest 51 olid nõus deklaratsioone parandama. Ülejäänute puhul selgitatakse edasine kontrollivajadus. Riigile on juhtumist laekunud kokku ca 366 000 lisakrooni.

Veermäe sõnul on aga saadud rahasummadest isegi olulisem tagasiside, mille järgi mitmed ettevõtted on tänulikud, et õigele asjale on tähelepanu juhitud. Näiteks on selgunud, et ettevõtte töötaja on firma usaldusväärsust kuritarvitanud.

Maksuhaldur juhib tähelepanu, et äriühingud teostaksid ka ise sisekontrolli, kuna on võimalik, et sellised pisipettused muutuvad ajapikku oluliseks maksuriskiks. Samuti juhib amet kaubandusettevõtete tähelepanu tõsiasjale, et arvetega manipuleerimine mõjub negatiivselt äriühingu usaldusväärsusele.

Vihjeid võimalike maksupettuste ja õigusrikkumiste kohta saab maksuhaldurile jätta tasuta vihjetelefonil 800 4444 ning e-posti aadressil vihje@emta.ee.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo