Maksumaksja portaal - Võlg on võõra oma - 2008 > oktoober (nr 10) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2008 > oktoober (nr 10) > Võlg on võõra oma
Võlg on võõra oma

Krediidiinfo kodulehel rippus ettevõtete kohta valeinfo

Eva Tihhonova
ERR Uudised
13.10.2008

Nädalavahetusel rippus krediidiinfo koduleheküljel ettevõtete kohta valeinfo: mitmed firmad, kellel tegelikult maksuametile võlgnevusi pole, tembeldati maksuvõlglasteks.

Krediidiinfo teatas, et ei vastuta oma kodulehel ülesriputatud info eest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Veoautokeskuse juht Aivar Valdma plaanis laupäeval teha koostööpartnerile pangaülekande. Kuna summa oli suur, siis otsustas ta igaks juhuks kontrollida krediidiinfost selle ettevõtte tausta. Selgus, et partneril on üle miljoni krooni maksuvõlga.

"Ma peatasin ülekande, kuna ma polnud kindel, kas saan seda teenust firmalt, kui tal on makseraskused," rääkis Valdma ja lisas, et kontrollides teisi koostööpartnereid, oli ka neil võlgnevusi maksuametile. Lisaks avastas ta ka enda firma maksuvõlgnevusi.

Tegelikult pole ühelgi eelpool mainitud ettevõttel praegu maksuametile võlgnevusi. Krediidiinfo vahendas lihtsalt ebatäpseid Maksu- ja Tolliameti andmeid. Eelmisel reedel kukkus nimelt tulu- ja sotsiaalmaksu tasumise tähtaeg. Kui mõni firma tegi seda viimasel minutil ja mitte interneti kaudu, siis laekusid andmed maksuametile hilinemisega.

Maksu- ja Tolliameti võlgade sissenõudmise talituse juhataja Kerly Lillemets kinnitas, et kui kümnes kuupäev langeb nädalavahetusele, siis võib selliseid probleeme ka tulevikus ette tulla.

Krediidiinfo teatas, et nemad oma kodulehele üles riputatud info eest ei vastuta. Küsimusele, miks maksuamet oma andmebaasi täpsemaks ei muuda, vastati aga, et maksumaksjad on olukorraga rahul ja pole ka töötajaid, kes selle probleemiga tegeleks.


Maksu- ja Tolliamet peab vastutama maksuvõlgade info õigsuse eest

EML pressiteade
14.10.2008


13. oktoobri „Aktuaalses kaameras“ avaldati uudis sellest, et Maksu- ja Tolliamet avaldab oma kodulehe kaudu valeinfot maksuvõlgade kohta. Krediidiinfo kaudu levib see väärinfo tehingupartneriteni ja võib praeguses majandusolukorras põhjustada ettevõtjatele korvamatut kahju.

Probleemi sisu on selles, et maksudeklaratsioonid esitatakse elektrooniliselt ning deklareeritud maksusummad kajastuvad maksuarvestuses automaatselt, seevastu panka laekunud maksed sisestatakse maksuarvestusse hiljem. Selle tagajärjel võib tekkida olukord, kus maksud on tasutud, aga Maksu- ja Tolliameti avalik andmebaas näitab maksuvõlga. Kui maksu tasumise tähtpäev on reedel, siis võib võlg kajastuda kogu nädalavahetuse.

Eesti Maksumaksjate Liit on seisukohal, et MTA taoline ebaseaduslik praktika tuleb lõpetada. Maksukorralduse seaduse kohaselt on maksukohustus täidetud sellel päeval, kui maksusumma on maksuhalduri pangakontole laekunud. Järelikult ei saa maksuvõlga näidata enne maksetähtpäevale järgnevat päeva, sest pangasisene makse võib laekuda ka pärast tööpäeva lõppu.

Maksuhaldur peab suutma oma arvutivõrgud ja andmebaasid tööle rakendada selliselt, et nendes sisalduv teave oleks õige 24 tundi ööpäevas ja 7 päeva nädalas. Kui laekumisi ei jõuta samal päeval arvestusse kanda, siis ei tohi ka deklareeritud maksusummat enne võlana näidata, kui ei ole laekumist üle kontrollitud.

MTA esindajate väited, et maksumaksjad on olukorraga rahul ja pole ka töötajaid, kes selle probleemiga tegeleks, on küünilised ega saa kuidagi õigustada taolist omavoli.

Maksu- ja Tolliametil ei ole õigust avaldada üldsusele maksumaksjate kohta ebaõiget teavet. Selline käitumine on õigusvastane ja selle tagajärjel tekkinud kahju tuleb hüvitada. Maksumaksjate liit kutsub maksuhaldurit üles kiiresti kõrvaldama probleemid oma infosüsteemides ning soovitab kõiki maksumaksjaid, kes on ebaõige info avaldamise tulemusena kannatanud kahju, pöörduma oma õiguste kaitseks kahju hüvitamise nõudega kohtusse.


Probleemidest maksuvõla päringuga seoses

MTA pressiteade
14.10.2008


Maksu- ja Tolliamet on tänulik klientidele ning Eesti Maksumaksjate Liidule maksuvõla elektroonilise päringu probleemidele tähelepanu juhtimise eest.

Maksuhaldur vabandab klientide ees, kellel on tekkinud probleeme seoses MTA elektroonilise maksuvõlglaste otsingu ekslike vastustega. Amet on võtnud pakutava avaliku teenuse vaatluse alla ning otsib võimalusi edasiste ebameeldivuste vältimiseks.

Möödunud nädalavahetusel näitas maksuvõla otsing võlgade olemasolu mõnede isikute puhul, kellel reaalselt võlga ei eksisteerinud. Kõnealune probleem on tingitud tõsiasjast, et andmed pangaülekannete kohta, mis pole tehtud nn online-kontot kasutades, jõuavad andmebaasi tehingule järgneval tööpäeval.

Kui maksu tasumise tähtaeg satub reedesele päevale, võib juhtuda, et automaatne elektrooniline päring näitab nädalavahetusel võla olemasolu, kuigi selline reaalselt puudub. Probleeme võib olla esinenud just klientide puhul, kes tasuvad maksu tähtaja langemise päeval ega kasuta ülekandeks online-kontot. Järgmine kord, mil maksu tasumise tähtaeg satub reedesele kuupäevale, on 20. veebruar 2009.

Maksuhaldur teavitab kliente muudatustest või võimalikest edasistest ebaselgustest, mis maksuvõla päringuga seoses võivad tekkida. Amet soovitab maksud deklareerida elektrooniliselt ning kasutada kohustuste täitmiseks online-kontosid, kuna siis jõuab info ülekande kohta maksuhaldurini 15-20 minuti jooksul (www.emta.ee/?id=4552).

Maksu- ja Tolliamet juhib tähelepanu, et 13. oktoobri „Aktuaalse kaamera“ kõnealust teemat puudutanud uudises tõlgendati ajakirjanikule antud infot valesti. Maksuhaldur ei arva, et kliendid üldiselt on tekkinud olukorraga rahul - rahvusringhäälingu ajakirjanikule selgitati, et meie teenusega on rahulolu väljendanud krediidiinfo, kes oma andmed MTA süsteemist saab.

Samuti on ametil töötajad, kes probleemiga tegelevad – ajakirjanikule selgitati, et maksuvõla päringusüsteemi puhul on tegemist automaatse elektroonilise süsteemiga, mis tähendab, et eraldi töötajad kodulehe elektroonilisele maksuvõla päringutele vastamisega ametis ei ole.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo