Maksumaksja portaal - MaksuMaksja on EML tähtsamaid projekte. Ivo Raudjärv - 2006 > veebruar (nr 2) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2006 > veebruar (nr 2) > MaksuMaksja on EML tähtsamaid projekte. Ivo Raudjärv
MaksuMaksja on EML tähtsamaid projekte. Ivo Raudjärv

Käesolev on MaksuMaksja 100. väljaanne. Juba see number ise räägib enda eest. Ja annab julgust arvata, et tuleb ka 200. ja 300. Vaevalt saab seaduseks nn deebetmaksu idee, mis muudaks maksuelu ühe hetkega nii lihtsaks, et maksuteemadel polekski enam midagi kirjutada. Elu näitab vastupidist – maksuprobleemid muutuvad järjest keerulisemaks.

Mis oleks EML ilma MaksuMaksjata? Oma ajakiri on andnud võimaluse öelda seda, mida parajasti kõige rohkem vaja on öelda, sõltumata sellest, kas öeldu n-ö tavalist lehelugejat huvitaks ja seetõttu päevalehtede veergudele või muusse meediasse jõuaks. Tihti tundub mulle, et ajakiri on EML tähtsaim projekt, ajakirja järgi teatakse liitu ja selle igakuist ilmumist oodatakse.

Lisaks kõigele muule kavatseb EML jätkata MaksuMaksja veergudel maksuhalduri tegevuse kriitilise pilguga kajastamist. Saja numbriga on saanud selgeks, et selle rubriigi täitmiseks piisaks sarnasest universaalsest juhendist, nagu Ostap Bender andis ametiühingu häälekandja kaastöölisele Uhhudšanskile („Pidulik komplekt. Asendamatu vahend juubeliartiklite, kroonupüha, följetonide ning samuti paraadluuletuste, oodide ja tropaarionide koostamiseks.”), sest palju sõnu siis ikka on vaja ütlemaks ajakirja igas numbris, et maksuamet on paha ja seadusandja rumal.

Nali naljaks, aga mingi tõde on siin ka. Aastate jooksul on ajakirjas kajastatud paljusid probleeme, mis seni lahenduseta. On viidatud tegematajätmistele, kuid midagi pole muutunud.

Aastast aastasse on kirjutatud, et midagi on korrast ära lähetuskuludega ja isikliku sõiduauto hüvitistega, probleeme on kinnisvaratehingute maksustamisega, arusaamatusi on rahvusvahelise transpordi ja turismi vallas. Nõrkemiseni on EML korranud ettepanekut loobuda tasemekoolituse kulude maksustamisest erisoodustusena. Käibemaksuseaduse säte, mis defineerib maksustatavaid ja maksuvabasid koolitusteenuseid, käib seinast seina nagu kellapendel, kuid ei taha kuidagi jõuda optimaalsesse asendisse, mis tagaks koolitusturu osalistele õiglase ja käibemaksu põhimõtetele vastava maksustamise. Kõikvõimalikke arusaamatusi kohvipauside, raamatute, lillede ja muu pudi-padi ümber ei tahaks üldse meenutama hakatagi.

Nii nagu seadusandjal on raskusi olulise ja ebaolulise eristamisel, ei taha ka maksuhaldur oma kontrollitöös tihti aru saada sellest, kes mida peab tõendama ja mis mida peab tõendama. Olgu jutt eluasemelaenu intresside mahaarvamisest, käibemaksukohustuslaste registreerimisest või käibemaksupettuste keerulistest skeemidest. Pidevalt kumab läbi ametniku soov mitte süveneda asja tegelikku olemusse, vaid taandada kogu probleemistik paarile lihtsale, kuid kõikvõimsale paberile. Tegid majas ümberehituse – näita ehitusluba või pühi suu tulumaksust puhtaks. Tahad käibemaksukohustuslaseks saada – näita rendileping ette, siis räägime edasi. Ah et ostsite mingite suvaliste meeste käest kütust? Ai-ai-ai, aga kus on autojuhi passi koopia ja miks te auto numbrit üles ei kirjutanud?

Vanemad inimesed mäletavad kindlasti satiiriajakirja “Pikker”, kus hurjutati aeg-ajalt mõnda lohakat majavalitsejat või kaubabaasi direktorit, kes lasi torudel tilkuda ja puuviljadel mädaneda. Lugedes MaksuMaksja vanu numbreid, kipub vägisi üsna sarnane pilt silme ette tulema. Kui tol ajal suvatsesid täitevkomitee ja kaubandusvalitsuse asjamehed kriitikale vähemalt formaalselt reageerida ja mingi sisutu vastusejupi kokku kirjutada, siis tänapäeva ametnik on nii karastunud, et iga tüütu maksumaksja pirin ei aja teda isegi haigutama.

See on pannud aluse mõttele, et peaks hakkama vanu lugusid uuesti avaldama ja neid niikaua kordama, kuni midagi muutub. MaksuMaksja loodab jääda pinnuks silma ja vihaleheks tagumikule kõigile, kes ignoreerivad maksumaksjate probleemide olemasolu.

Maksuhalduri ja seadusandja kirumise kõrval loodame jätkuvalt pakkuda ka selgitusi, kuidas keerulises maksumaailmas suuremate kaotusteta toime tulla. Kuigi mõned tualettpaberi ja joogivee probleemidega vaevlevad raamatupidajad võivad neid artikleid teoreetilisteks heietusteks pidada, olen kindel, et enamik MaksuMaksja lugejaid mitte.

Kasulikku lugemist ja kindlust maksuasjades!

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo