Maksumaksja portaal - Kauge küla võlavabadus. Helger Aaresild - 2019 > Juuni/juuli (nr 6/7) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2019 > Juuni/juuli (nr 6/7) > Kauge küla võlavabadus. Helger Aaresild
Kauge küla võlavabadus. Helger Aaresild


Kauged külad elavad sageli viletsuses. Polnud erandiks seegi küla. Kõik selle elanikud ägasid võlaorjuse kütkes. Elatist teenisid külaelanikud enamasti oma põllulapil kasvatatut müügiks pakkudes või üksteisele töödel abiks käies. Kuna usaldus üksteise suhtes oli suur, anti välja kaupu ning osutati teenuseid võlgu – tingimusel, et kui raha saadakse, makstakse ära.

Kui talumehel midagi poest tarvis oli, sai ta need asjad poest kätte lubaduse vastu, et kui ta põllul sügisel saagi koristab ja müüki paneb, siis saadud raha eest kustutab võla poe ees. Aga ega poodki olnud nende kaupade eest veel maksnud – kaubad olid pika-pika makseajaga.

Nii need külaelanikud üksteise ees võlglased olid ning see tekitas üksjagu masendust.

Külas oli ka kõrts, mis ööbimiseks tube välja üüris. Kord tuli sinna kõrtsi suurlinna saks, kes otsustas jääda külasse öömajale. Kuna ta lausa põrsast kotis osta ei tahtnud, soovis saks enne öömaja otsuse tegemist pakutava toa üle vaadata. Kõrtsi peremehel polnud midagi selle vastu, kuid ta käis välja oma tingimuse, et toa ülevaatamise ajaks käigu rikas mees letile välja sadaraha, mis jääb kõrtsi kassasse pandiks. Kui pakutav uhke härraste kamber ei peaks saksale meeldima, saaks ta raha pärast ülevaatust tagasi. Saksa jaoks tundus säärane vastusoov mõistlik ja nii ta käiski sadaraha letile, mille kõrtsmik ilusti kassasse asetas.

Kõrtsiperemees kutsus välja tallipoisi, et too saksale majas teejuhiks oleks ning ülakorruse härrastekambrit näitaks.

Vaevalt jõudsid külaline ning tallipoiss silmist kaduda, kui kõrtsmik jalad selga võttis ning külapoodi tõttas. Ta oli oma peened viinad sealt poest võlgu ostnud ning saadud sadaraha oli just paras summa, et võlg ära maksta.

Poodnik omakorda kiirustas saadud sadarahaga talumehe juurde, et tollele kapsaste ja kartulite eest võlgu olev sadaraha tasuda.

Talumehel oli parasjagu võlg küla taskupankuri ees. Nõnda haaraski talunik rõõmsalt sadaraha ning jooksis laenuandja juurde võlga kustutama.

Külapankur aga oli käinud lõbunaise juures, kellele oli lubanud raha, mida tal parasjagu polnud. Nüüd kiirustas aumees naise juurde ning maksis oma armurõõmud kinni.

Lõbunaine oli omakorda võlgu kõrtsipidajale, kelle käest ta oma teenuste pakkumiseks oli tuba üürinud. Naine seadis tõtlikud sammud kõrtsi ning maksis oma toa kasutamise võla – sadaraha – kinni ning läks oma teed.

Selle aja peale oli linnasaks talle välja pakutud härrastekambri üle vaadanud ning leidnud, et kamber pole ikkagi tema seisuse vääriline, pealegi tuli aknast sõnnikuhaisu ning ka ase oli kõvavõitu. Maast ja ilmast vesteldes kõndis linnasaks tallipoisiga trepist alla ning teatas oma otsusest kõrtsipidajale.

Kõrtsmik kummardas linnasaksale, avas kassa, võttis sealt sadaraha välja ning ulatas oma külalisele. Kuna muud jututeemat polnud, sõitis saks edasi järgmisse külasse.

Lõpptulemusena olid külaelanike taskud sama tühjad nagu ennegi. Muutus seisnes selles, et keegi ei võlgnenud enam kellelegi midagi. Külaelanikud olid rõõmsad, kuna olid vabanenud nende hinge vaevavast surutisest, mille raharingluses võlgu andmine ja võlgu võtmine oli neis tekitanud.

***

Aasta pärast kõneles linnasaks oma mullusest ringreisist maavalitsejale. Ka maavalitseja maksukoguja oli seltskonnas, kes mõtles: „Hmm, päris huvitav mõte – võtta ette üks pikem reis kaugesse külasse…“

Helger Aaresild
Grafitieemaldaja

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo