Maksumaksja portaal - Üleskutse: märkige oma sõiduautod kõik töösõitudeks kasutatavateks! Martin Huberg - 2018 > märts (nr 3) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2018 > märts (nr 3) > Üleskutse: märkige oma sõiduautod kõik töösõitudeks kasutatavateks! Martin Huberg
Üleskutse: märkige oma sõiduautod kõik töösõitudeks kasutatavateks! Martin Huberg


Selle aasta algusest jõustus teatavasti uus sõiduautode maksustamise kord, mis väliselt lihtsustas arvepidamist, kuid tingimusel, et tööandja on nõus sõltumata sõitude mahust maksma erisoodustusmakse maksimummääras.

Eelmises ajakirjanumbris ilmus tervelt neli artiklit, mis eri nurkade alt uut moodsat elukorraldust kirjeldasid. Meil on hea meel, et ka maksuamet on neid artikleid lugenud ning artikli juures olev pressiteade annab tunnistust meie seisukohtade õigsuses ka MTA arvates. Ühe erandiga.

Anna end üles ja me ei karista

MTA ja Rahandusministeerium on teatavasti seisukohal, et kui sõiduauto kohta puudub liiklusregistris märge, mis kinnitaks, et sõiduautot kasutatakse üksnes töösõitudeks, siis tekib automaatselt erisoodustus ning tuleb täie rauaga kilovattidelt tulu- ja sotsiaalmaksu tasuda.[1]

Ja kui näiteks vastutav kasutaja ei ole tööandja ja ta ei saa märget teha, siis ei ole märge oluline. Miks? Vastus on — miks mitte?! See on lihtsalt selline loogika, mis eeldab, et kõik maksavad vabatahtlikult võimalikult palju, sest ilmselgelt on inimestel liiga palju raha.

Meie nii ei arva, et pelgalt märkest lähtuda saaks. Ka käibemaksu puhul.

Kui tööandja suudab sõidupäevikuga veenvalt tõendada, et autoga erasõite ei tehtud, siis ei ole erisoodustuse koosseis täidetud — rahaliselt hinnatava hüve üleandmine puudub. Ja ka vastupidi — isegi kui märge on, kuid maksuhaldur tuvastab, et erasõitude puudumist ei suudeta veenvalt tõendada, siis võib maksustamine olla õigustatud.

Lisaks sellele tuleb veel käibemaksu nüanss. Maksuamet võib vaadata käibedeklaratsioonilt, kas real 5.4 on deklareeritud 50% mahaarvamise piirangu alla minevaid kaupu ja teenuseid. Kui on, kuid erisoodustust ei deklareerita, siis lööb tulukese kohe põlema. Aga tegelikult on võimalik, et näiteks jaanuaris tehtigi erasõit ning nüüd rakendub aastane sisendkäibemaksu mahaarvamise piirang (KMS § 30 lg 8), ning hoolimata märkest liiklusregistris ei saa käibemaksu täies ulatuses maha arvata. Samuti võib olla olukord, kus autoga ei sõideta, aga kulusid tehakse. (Kujutage ette, selline asi on tõesti võimalik! Näiteks kui auto seisis terve kuu töökojas tähtsa varuosa ootel.)

Lisaks sellele on terve rida ettevõtjaid, kes põhimõtteliselt ei julgegi sõiduautodega seotud käibemaksu üle poole maha arvata sõltumata sellest, et erasõidud puuduvad. Ja nii ongi neil registris töösõitude kohta märge, käibemaksu arvatakse maha kuni 50% ning erisoodustusi ei deklareerita.

Kindlustage end!

Selmet vabatahtlikult endale jama kaela tõmmata, soovitaks mina kõigile see märge registrisse teha. Siis kaob maksuameti ebaterve huvi ning saate rahus ka 50% käibemaksu maha arvata, kui 100% ei julge.

Kui te ikka ise end punaseks värvite ja imestate, et teie kamuflaa˛ on nigel, siis võite iseennast süüdistada. Arvestage — kui te käite maksuameti kohvikus praalimas, et te olete parim maksuoptimeerija, siis olete maksuametnike ebaterves huvis ise süüdi.

Tehke märge ära, see on täitsa tasuta. Ja kas vale märke eest karistada ikka saab, ei ole sugugi kindel. Tõsi, küllap varsti jõuame ka selleni, kus teie söögikorrad tuleb maksuametis registreerida, kuid selle vastu tuleb võidelda!

Martin Huberg

EML juhatuse liige


Sõiduautode märkimine töösõitudeks (Maanteeameti statistika)

Detsember 2017: 14 491 lisamist ja 131 kustutamist

Jaanuar 2018: 18 412 lisamist ja 1189 kustutamist

Veebruar 2018: 4632 lisamist ja 1144 kustutamist

Kokku lisamiste ja kustutamiste vahe: 35 071 sõidukit


MTA tuletab ettevõtetele meelde firmaautode deklareerimise korda

MTA pressiteade

28.03.2018

Maksu-ja Tolliamet hakkab sel nädalal välja saatma teavitusi äriühingutele, et tuletada meelde aasta algusest kehtima hakanud ettevõtetele kuuluvate sõiduautode maksustamise tingimusi ning juhendada andmete deklareerimisel.
Aasta alguses muutus firmaautode erakasutuse maksustamine ettevõtjate jaoks lihtsamaks ning paljudel juhtudel ka odavamaks. Ettevõtjal tuleb otsustada, kas sõiduauto erakasutus on lubatud või mitte, ning erisoodustuse maksustamine toimub juba vastavalt auto võimsusele. Kui tööandja sõiduautot ei ole võimalik kasutada erasõitudeks, siis tuleb tööandjal selle kohta Maanteeameti registris vastav märge teha ning tagada, et sellest kinni peetakse.
Veebruari maksudeklaratsioonide andmetel tasusid erisoodustust 6000 äriühingut. Samas pea 7700 äriühingul oli jäänud veebruaris erisoodustus deklareerimata, kuigi Maanteeameti registris puudus märge, et sõiduautot kasutatakse ainult ettevõtluses. Seetõttu on MTA-l kavas lähinädalatel saata nendele ettevõtetele meeldetuletus, et Maanteeameti registris märgitaks ära õige sõiduauto kasutamise kord või deklareeritaks erisoodustus.

Samuti juhib maksuhaldur teavitustega tähelepanu nendele olukordadele, kus äriühingud on ettevõttele kuuluva sõiduauto müünud. MTA andmetel on eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses suurenenud juriidiliste isikute poolt sõiduautode võõrandamine. Samas näitab analüüs, et osa äriühingutest on jätnud sõiduautode müügikäibe käibedeklaratsioonidel kajastamata. Kuna käibemaksuseaduse järgi on sõiduauto müük käibemaksuga maksustatav käive, siis on teavituse eesmärk tuletada meelde, et käive tuleb käibedeklaratsioonil deklareerida ning tasuda sellelt ka käibemaks.

Lisaks tuleb jälgida seda, et kui sõiduauto müüakse ettevõttega seotud isikule, näiteks juhatuse liikmele või temaga seotud teisele äriühingule, siis peab tehingu summa vastama ka turuväärtusele. Kui tehing on tehtud ettevõttega seotud füüsilise isikuga turuhinnast soodsamatel tingimustel, siis käsitletakse maksuseaduste alusel seda erisoodustusena, millelt tuleb deklareerida ning tasuda tulu- ja sotsiaalmaks. Kui tehing on tehtud ettevõttega seotud teise äriühinguga ja hind erineb turuväärtusest, siis maksustatakse tehingu hinna ja turuväärtuse vahe tulumaksuga.

MTA maksuauditi osakonna juhtiv maksuaudiitor Kaia Kollo sõnul ei tähenda teavituse saamine automaatselt, et oleks maksustamise tingimusi rikutud. „Meie eesmärk on nende teavituste abil tuletada ettevõtjatele muutunud korda meelde, et aasta esimeste kuude jooksul andmed paika saada. Kui näeme oma analüüsi põhjal, et meile jääb jätkuvalt küsitavusi sõiduautodega tehtud tehingute või erisoodustuse deklareerimisel, siis hiljem pöördume vajadusel ettevõtjate poole juba konkreetsemate küsimustega, et ettevõtja esitatud andmetest paremini aru saada ja vajadusel teda nõustada,“ lisas Kollo.
[1] MTA kodulehel olev juhend „Tööandja sõiduauto erisoodustuse maksustamine alates 1. jaanuarist 2018“, www.emta.ee/et/tulu-kulu-kaive-kasum/erisoodustused/soiduauto/tooandja-soiduauto-erisoodustuse-maksustamine-alates.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2019 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo