Maksumaksja portaal - „Kahju küll, kuid minu käed on seotud…“ Martin Huberg - 2017 > Jaanuar (nr 1) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2017 > Jaanuar (nr 1) > „Kahju küll, kuid minu käed on seotud…“ Martin Huberg
„Kahju küll, kuid minu käed on seotud…“ Martin Huberg


Inimesi ärritab tihtilugu asjade väline külg. Isegi inimeste omavahelistes suhetes küll öeldakse, et tähtis ei ole mitte välimus, vaid milline keegi seesmiselt on, kuid esmahinnangut andes lähtutakse kõigest hoolimata suures osas just välisest küljest. Raske on ju teisiti. Sisusse süüvimine nõuab aega ning kiirustada ei saa ega tohigi.

Teisest küljest, kui ainult välise põhjal otsustatakse, siis on eksimise võimalus küllaltki suur. Samas, tuleb tunnistada, et tihtilugu kipuvad väline ja sisuline pool kokku langema. Vähemasti inimeste loodu puhul, ja ma ei pea silmas inimesi endid. Kaupade puhul tehakse meelega odavamad asjad vähem atraktiivseks ja hea disainiga käib sageli kaasas ka kvaliteet.

Selline loogika kehtib minu arvates pea igas valdkonnas. Ja just selliselt positsioonilt hindavad minu arvates paljud inimesed ka presidendi sooritust „kobarseaduse“ väljakuulutamisel.

Uue ootus

Tahes-tahtmata meenus kogu presidendivalimiste triangel. Mingil kummalisel põhjusel ei suutnud riigikogujad esimese hooga potentsiaalses presidendis kokku leppida. Juba siis oli märke, et kardetakse, et valituks osutuv võib „väljuda kontrolli alt“, osutuda liialt iseseisvaks oma ametis, ning mõistlikum oli virvarr valimiskogule edastada ja selle tulemus oli ennustatav. Õigupoolest puksiti ju Jõks juba õiguskantsleri võimaliku teise ametiaja positsioonilt minema ja peaaegu otse öeldi välja ka see, et ta oli liialt ebamugav parter, julges midagi arvata, polnud puudel…

Niipea kui uus president kiirmenetluses, nagu kobarseaduski, ametisse mölliti, küsiti sama — kas ta õigustab lootusi ning vastab ikka ootustele? St inimeste, mitte parteide ootustele ja lootustele, sest eriti temast ju ei teatud.

Tuleb tunnistada: lootsin isegi, et üllatus on meeldiv. Õigupoolest on president ju kõige kõrgem ametnik Eestis ning see, et naine ametisse valiti, andis lootust, et miski muutub paremuse poole. Eelmise kahe presidendi ajal on ju nii mõnigi asi lobedalt pitseri alla saanud.

Lootused

Ja just selle ootuse ja lootuse tõttu, mis presidendile pandi, oligi paljudele üllatav, et president ei vaevunud kobarseadust analüüsima, ei sisu ega menetluse osas, vaid ütles pressiteates otse: Olen seisukohal, et jättes selle seaduse välja kuulutamata, sekkuksin ma fiskaalpoliitikasse määral, milleks põhiseadus mulle õigust ei anna. Seaduse väljakuulutamisega ei anna ma hinnangut selle poliitika sisule.

Käesoleva seadusemuudatuse välja kuulutamata jätmise otseseks tulemuseks oleks 19. detsembril heaks kiidetud 2017. aasta riigieelarve seaduse vastuolu riigieelarve seaduse § 6 lõikega 1, mille kohaselt peab riigi eelarve olema struktuurses tasakaalus. Seega peaksin välja kuulutamata jätma ka nimetatud seaduse ning Eesti alustaks uut aastat ilma riigieelarveta.[1]

Ja kui me seda viletsat sooritust hindame nii, nagu see meile paistab, ehk välimise külje järgi, siis tekib inimestel õigustatud mure — kas Riigikogu võib mida iganes teha? Kas võib?

Kui presidendi ülesanne on vaid pitsatit hoiustada ning seaduse saabumisel see lihtsalt tembeldada ja Riigi Teatajas avaldamiseks saata, siis on kaheldav sellise ametniku staatus ja vajalikkus. See kõik kõlas nii õõvastavalt ametniku loogikana. Et nagu ametnikult ju oodati ja kuidas ta nüüd siis ei tee nii, nagu riigikogulased ootasid.

Põhimõtteliselt võiks siis päevapealt mõne muu maksu veel kehtestada ja piisab, kui riigieelarvesse on seesama Riigikogu selle sisse kirjutanud ja ongi otsustatud, kas nii?

Ometigi on põhiseaduses nii presidendi töö sisule kui vormile teatud nõuded, mida on eriseadustes ka täpsustatud — kas neid siis kandideerimisel ei tutvustatudki? Kusjuures seesama põhiseadus sisaldab ka õpetussõnu selle kohta, kuidas toimetada, kui näiteks eelarvet ei suudeta kehtestada õigeaegselt. Ja isegi see on mitmeid kordi üle elatud, kui mõni sissetuleku rida on osutunud põhiseadusega vastuolus olevaks — riik toimib edasi, vajadusel tehakse lisaeelarve.

Ja veel — seesama eelarve, millele president viitas, leidis oma pitseri samal päeval kobaraga. Võinuks kaaluda ju mõlema paralleelselt vetostamist, kui sisu osas seisukoht seda võimaldanuks. Võimalusi oli erinevaid, kui vaid tahtmist olnuks. Kuid tahtmist ei olnud.

Kahju küll, kuid…

Ja sellest tulenevalt ongi minu meelest aasta lõpu suurim pettumus presidendi poolt kobarseaduse väljakuulutamine, andmata hinnangut selle sisule ja menetlusele. Me ei oodanud, et president peab kindlasti vetostama seaduse, kuid me ootasime, et tööd tehtaks korralikult ja sisuliselt.

Ega me ju ei tea, kas selles kobaras on midagi põhiseadusevastast, kuid presidendi tegevus ei tohi olla pelk JOKK, vaid nii näima ilus ja õiglane kui ka sisult sellele vastama. Kui aga tegevus jätab juba formaalselt kehva maitse suhu ja sisust minnakse mööda, siis on see plass, piinlik.

Kui nüüd õiguskantsler sama teeks, siis me jõuakski olukorda, kus inimestel on ainult enda konkreetse kaasuse kaudu kohtus võimalik end riigi omavoli vastu kaitsta. Ja siis imestame, miks Riigikohtu otsus põhjustab asjatut segadust, kui aastaid kehtinud seadus järsku põhiseadusevastaseks osutub. Meenutab natukene riigikogujate autode teemat koos korraliku ringkaitsega. Loodame, et õiguskantsleri menetlus on sisukas, milline iganes ei ole kujundatav seisukoht.

Martin Huberg

EML juhatuse liige


[1] Vt Vabariigi Presidendi Kantselei pressiteade Riigipea kuulutas välja tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse". - President.ee, 23.12.2016.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2019 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo