Maksumaksja portaal - Teflonmehed juhivad maksude kaudu riiki. Martin Huberg - 2017 > Jaanuar (nr 1) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2017 > Jaanuar (nr 1) > Teflonmehed juhivad maksude kaudu riiki. Martin Huberg
Teflonmehed juhivad maksude kaudu riiki. Martin Huberg


Päris paljusid Eesti poliitikuid iseloomustab minu arvates küllaltki hästi üldnimetaja „teflonmees“. Ja seda just poliitiku soovi ja oskuse poolest kuulata ning arvestada, mida inimesed arvavad.

Valitsusliit küll proovis alustada natukene teise nurga alt. Isegi koalitsioonilepingusse pääses sisse lugulaul, et „me ei langeta otsuseid üksnes enese tarkusest, vaid kuulame ettevõtjaid, eksperte, vabakonda ja opositsioonierakondi“.

Siiani ei ole me paraku tuttavad koalitsioonipoliitikute selle näopoolega, mida lepingu preambul meile maalis. Muidugi, ka eelmised olid samasugused, kuid see ei ole ju õigustus, eksole?

Kuidagi väga vale on see kõik, mis toimub. Teflonmees hõljub kuskil orbiidil ja näeb detailselt, täpselt, mida rahvas temalt ootab. Ta on valmis tormama tegudele, lisaküsimusi esitamata, sest ta ju nägi orbiidilt...

Ja mida ta nägi?

Mõistagi paistis esmalt Tallinna tänavapilt — autode numbrid on puha räpased, kuid siiski aimatavalt algselt valged. Noh, õigupoolest mõned on sinised ka, need saatkondade käulad, mis bussireas sõidavad.

Mis oleks, kui teeks ettevõtjad õnnelikeks? Raha ja soodustusi küll anda ei ole, kuid annaks neile mingi märgi? Või kleepeka? Kangesti tahaks ju heameelt teha ja ettevõtjate päev sai neile vereimejatele juba antud. Võib kindel olla, et nad just seda tahavadki, just see teeb neid õnnelikuks. Ja mis võiks veel Eesti rikkaks ja edukaks teha, kui mitte õnnelik ettevõtja?!

Mõeldud-tehtud, saagu ettevõtjad enda autole mingi numbri, mille järgi on kohe kaugelt orbiidilt mustusest hoolimata hea näha, kuidas Sõõrumaa poes käib, Kruuda restorani väisab ja üks rumal ehitaja tööandja autoga Selveri parklasse sõidab. Õigupoolest võiks ju maksuameti peadirektori autole ka teist värvi numbri panna, tal kenasti maksud maksumaksjate rahaga makstud, sõitku palju kulub, hea vaadata ja silm kohe puhkab.

Ja kui raske on ettevõtjatel!

Kõige hullem on see, et need vähem edukad ettevõtjad ei taipa GPS jälgimissüsteemi kasutusse võtta. Mõelda, kui lihtne nende elu oleks, kui nii platsi valvaval Paukal, valvuril endal kui ka ehitaja autol oleks GPS peal — saaks kas või online vaadata, mida Pauka praegu teeb. Meil on ju digiajastu! Kõik, mis on võimalik, tuleb ära teha! Elu on ammu internetis…

Ja mida nad virisevad, ei ole see sõidupäeviku täitmine nii raske midagi. Toompeal on ka sõidupäevikud, Riigikogu liikmetel. Need koosnevad avaldusest kulude hüvitamiseks ja kinnitusest, et kulu oli vajalik ja kohane Riigikogu liikme tööks.

Olgu nii, ei ole neil raiskadel siis seda sõidupäevikut vaja, kaotame ära. Olgu õnnelikud! Oot-oot, aga mitte kõigil. Teeme ikka nii, et ainult need, kes tunnistavad igal kuul üles oma erasõidud, need pääsevad. Teised täitku edasi! Ah jaa — kui ei oska otsustada, millised kuul ja kuidas autot kasutatakse, las siis käivad igal kuul ARK-ile 62 eurot välja, saavadki pidevalt puhta numbri autole külge. Lahe.

Edaspidi teeme siis ettevõtjatel elu lihtsamaks, sest miski ei ole riigi jaoks tähtsam kui õnnelik ettevõtja. Riik — see ju ongi ettevõtja, kes on ju lõppastmes ikka seesama lihtne lihast ja luust surelik, juhtigu ta pealegi mõnd suurt äriühingut.

Ja no erisoodustus!

See nimi ise on juba keeleline värd. Umbes nagu “Švejkist” tuntud siga-koer. Need, kes ütlevad, et see on umbes nagu palk, on vist mingi teise planeedi orbiidilt tulnud. Meie planeedi puhul on ju oluline keskkonnakaitse. Isegi kondoomiga kaitstakse keskkonda… Noh, nende eest, kes sündida võiks, vähemasti küll.

Paneks õige iga tola, kes ise või kelle töötaja põhimõtteliselt võiks autot isiklikeks sõitudeks kasutada, maksma. Las nad maksavad täie rauaga, ise on ju lollid, ostku endale isiklik elu.

Ja kuna sai sõidupäeviku osas vastu tuldud, las maksavad siis numbrimärgi järgi — kui ikka on nii palju nutsu, et saad 324 AAA märgi muretseda, vot siis ongi 324 eurot kuus see niinimetatud siga-koer väärt, las maksab sellelt maksud.

Või noh, kui see läbi ei lähe, siis laseme asja kilovattide alusel välja arvutada, igaüks saab aru — meil on ju koolikohustus, kõik oskavad ükskordühte! Ja ükskordüks pluss kliimalepe ongi kilovatt korda 1,96 eurot. Lihtne! Mõeldud-käkitud.

Ja kui keegi ütleb, et ta ei ole õnnelik, siis teeme paar pressiteadet selle kohta, et maksuamet hakkab nende töötamise registri kandeid ja ümbrikupalkasid kontrollima — siis nutavad kõik krokodillipisaraid ja paluvad üht automaksu veel, kui vaid maksuameti revidentidest pääseks. Suguhaiguski on ilusam väljavaade kui pärastlõuna revidendiga.

Elagu e-Stonia!

Martin Huberg

EML juhatuse liige

Erivärvi numbrimärk Eesti bränd!

Meelis Krautmann

Viimastel päevadel on sotsiaalmeedias kõige enam on vastukaja saanud ettepanek muuta ainult ettevõtluses kasutatavate sõiduautode numbrimärgid erivärviliseks.

See tähendab seda, et ettevõtjad, kes kasutavad sõiduautot üksnes ettevõtluse huvides ja kelle sõiduauto kasutamist erisoodustusena ei maksustata, eristatakse teistest sõiduauto kasutajatest.

Ei ole täpselt aru saanud, kas erivärvi numbrimärki kasutavad ettevõtjad peavad edaspidi uhkust tundma, et neid tuuakse ühiskonnas eeskujuks, või on need ettevõtjad edaspidi teistele sihtmärgiks, mida teised hakkavad jahtima ja millele näpuga näitama.

Ma juba kujutan ette, kuidas eri värvi ettevõtjad hakkavad saama sagedasi kõnesid ja kirju maksuametist, et teid on nähtud liikumas, parkimas, seismas ning selgitagu nüüd revidendile ettevõtlusega seotust. Ettevõtja elu Eestis läheb loomingulisemaks.

Hoopis põnevam on see, et see võib tähendada erivärvi numbrimärkide ajastu algust. Eesti võiks tõesti maailmas märgi maha panna sellega, et võimaldab ühiskonna liikmetele ennast määratleda erivärvi numbrimärgi alusel.

Seega kutsun üles pakkuma välja, kellele võiks veel eraldada erivärvi numbrimärgi.

Pakun alustuseks välja vallalised mehed. Erivärvi numbrimärki omavad vallalised mehed oleks igapäevaselt tänavapildis nähtavad ja otsingul olevad naised saaksid sõiduauto margi alusel teha esimese valiku. See aitaks kaasa suhtele loomisele, tutvused parklates, tanklates jmt.

Kes veel väärib erivärvi numbrimärki Eestis?

Artur Talvik: leiame sobiva värvi ka ametnike ja poliitikute autonumbritele

Eesti Vabaerakonna fraktsiooni pressiteade

19.01.2017

Vabaerakonna saadik Artur Talvik pakub, et kui valitsus sunnib ettevõtjate autode numbrimärke värviliseks tegema, siis oleks õige teha sama ka kõigi ametnike ja poliitikute ametiautodega, mille eest riik maksab.

„Kui ühiskonnale väärtust loovad ettevõtjad peavad leppima eri värvi sõiduki numbrimärgiga, siis avaliku võimu asutuste ülalpeetavate sõidukite numbrid peavad samuti olema eristatavad, näiteks oranži või kollast värvi. See oleks igati solidaarne ja viisakas. Nii saab kodanik kohe teada, kui mõni ametnik või poliitik sõidab tööajast ja riigi raha toel oma isiklikke asju klaarima – selle eest ametkonnad ettevõtjaid ju tihti tümitavadki. Üleüldse kontroll avaliku sektori sõidukite kasutamise üle on häbiväärselt nõrk ja seda olukorda tuleb muuta,“ sõnas Artur Talvik.

„Ka Riigikogu kuluhüvitiste eest liisitud rahvasaadikute autode numbrimärgid peavad olema sellisel juhul erivärvi,“ ütles ta.

„Paratamatult tekib ettevõtjatel tunne, et valitsus soovib muuta nende autode numbrimärke värviliseks, sest on nende suhtes juba eos kahtlustav ja kavandab suuremat jahipidamist maksuameti kaudu. Seni on erineva värviga numbrimärgid kasutatud vaid väga erandlikel juhtidel, eeskätt diplomaatide ja kaitseväe sõidukite puhul. Ei üllata, et ettevõtjad näevad seda pigem häbimärgistamisena,“ ütles Vabaerakonna saadik.

Liberaalsuse kohta

Riigikogu infotund 18.01.2017

Maris Lauri

Aitäh! Ma ei saanud oma küsimusele vastust, aga ma sain aru, et meie arusaamine liberaalsusest on natuke teistsugune. Mina mõtlen selle all seda, et inimesed on vastutustundlikud ja suudavad ise mõelda ja langetada otsuseid, ning et reeglid ja piirangud seatakse mõistusepäraselt, mitte karistavalt. Aga see selleks. Nüüd ma küsin teise küsimuse siia juurde. Eile saime teada, et nüüd hakatakse ettevõtjaid märgistama. Ma ütlen, et see kõlab nagu selliselt, et pange kõik tähele, siin autos istub ettevõtja, kes on potentsiaalne maksupettur. Ma osutan, et eelmine valitsus lükkas selle idee kiiresti tagasi. Kas te tõesti kavatsete hakata inimesi märgistama? Igasugune märgistamine võib teatavasti viia negatiivsetele tagajärgedele. Aitäh!

Peaminister Jüri Ratas

Aitäh, selle küsimuse eest! Me kavatseme hakata ettevõtjaid toetama, ja tugevalt toetama. Nii palju kui mina saan selle probleemi sisust aru, siis on see järgnev. Eestis on väga palju ettevõtjaid, kes on nii omaniku staatuses kui ka samal ajal näiteks juhatuse liikme staatuses või tegevjuhi staatuses. Üsna sageli ostetakse sinna ettevõttesse üks, vahel ka kaks sõiduautot. Ja nüüd on küsimus sellele ettevõtjale, kas ta igapäevaselt garažeerib seda, peab sõidupäevikut või ta ütleb: no tegelikult on nii, et hommikul stardin kodust, viin lapsed kooli, viin lapsed lasteaeda, siis lähen tööle. Võib-olla lõunaajal helistan abikaasale ja me läheme lõunat sööma ega aja seal tööjuttu. Ja õhtul sõidan töölt ära, käin poest läbi, et nimekirja järgi, mis kodust on ette antud, poest midagi osta, siis lähen trenni ja siis sõidan koju. Mis ma tahan sellega öelda? See inimene ei taha sõidupäevikut pidada ja siis on väga mõistlik anda talle see võimalus, et ta ei pea sõidupäevikut pidama, ta ei pea autot garažeerima oma töökoha juures ja ta saab seda kasutada ka oma isiklikeks sõitudeks. Jah, see tähendab suuremat maksumust või makset riigile. Aitäh!

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo