Maksumaksja portaal - Incitatus ja Albina, kes neid jõuaks lahuta. Lasse Lehis - 2016 > veebruar (nr 2) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2016 > veebruar (nr 2) > Incitatus ja Albina, kes neid jõuaks lahuta. Lasse Lehis
Incitatus ja Albina, kes neid jõuaks lahuta. Lasse Lehis


Rooma keiser Caligula valitses aastatel 37–41 ning temast räägitakse palju legende. Näiteks selle kohta, et ta lasi oma hobuse senatisse valida. Ürikud pajatavad meile järgmist:[1]

Caligulale meeldisid väga gladiaatorite võitlused ja hobuste võiduajamised, mis olid tol ajal väga populaarne meelelahutus. Ta investeeris suuri summasid ja tegi hobustele suuri panuseid. Incitatusest sai keisri lemmikhobune just sellepärast, et ta oli väga edukas ja teenis oma peremehele suuri auhinnarahasid. Caligula hoolitses oma looma eest väga (nii nagu Riigikogu liikmedki praegu hoolitsevad oma lemmikloomade eest).

Incitatusel olid väga luksuslikud aksessuaarid: marmorist joogikarikas, elevandiluust valjad, purpurist sadul, kalliskivide ja pärlitega kaunistatud kaelavõru. Elamiseks oli hobusel oma luksuslik marmorpalee koos teenijaskonnaga. Keiser korraldas tähtsaid riiklikke vastuvõtte, mille kutsed saatis välja Incitatuse nimel. Loomulikult oli suksu ka pidudel kohal, kus ta sai rüübata kuldsest pokaalist veini ja näksida peale kuldhelvestega segatud krõbuskeid.

Caligula nimetas oma hobuse kõigepealt Rooma kodanikuks ning seejärel lasi valida senati liikmeks. Kõige lõpuks kavatses ta nimetada Incitatuse konsuliks, mis oleks taganud eluaegse senatikoha. See plaan jäi pooleli ainuüksi Caligula mõrva tõttu (tema oma ihukaitsjad nottisid ta ühel kenal päeval maha). Kuna keisritel oli kombeks ennast jumalaks kuulutada, siis kuulus Incitatus ka jumal Caligula preestrite hulka ja kõik hobuseomanikud pidid tema ülalpidamiseks maksu maksma — kellel maksu maksmiseks raha polnud, selle hobune saadeti joonelt „vorstivabrikusse“.

Miks ta nii käitus? Osa autoreid peab seda lihtsalt hullukseks, aga osa arvab, et see oli mõeldud senati kui rahvaesinduse alandamiseks. Keisririik oli alles noor ning oli veel säilinud mitmeid vabariigi aja „igandeid“, nagu näiteks senati poolt valitav konsul, kes pidi olema vähemalt formaalselt keisriga võrdne, kuigi keisrid seda tegelikult ei aktsepteerinud. Caligula tahtis oma käitumisega rõhutada, et ükski senati liige ei olnud tema arvates oma teenetelt kaugeltki võrreldav eduka ratsahobusega. Caligula käitumist pooldanud autorid mainisid süütu ratsu kaitseks, et erinevalt teistest senaatoritest ei ole Incitatus kedagi tapnud ega andnud keisrile rumalat nõu.

Samuti oli tegemist katsega kombata tollase õigusruumi piire. Nimelt andis Rooma seadus keisrile õiguse nimetada ametikandjaid, aga puudus säte, mis oleks sõnaselgelt keelanud loomi poliitilisse ametisse nimetada. Pärast Caligula surma oligi tema järeltulija hädas, sest seadus ei lubanud kedagi enne tähtaega senaatori ametist vabastada. Lahendus leiti sel teel, et tühistati hobuse ülalpidamiseks kehtestatud maks, ning selle tulemusena ei vastanud hobune enam senati liikmele esitatud varandusliku tsensuse nõuetele.

Miks me sellest täna räägime? Ilmselt panite tähele nii mõndagi sarnasust tänase Eestiga. Kui seaduse järgi hüvitatakse Riigikogu tööga seotud kulud, siis järelikult on Albina Riigikogu liige, kui maksumaksja raha eest liisitud autot kasutakse tema pissitamiseks. Kas tõesti ei ole 2000 aastaga midagi muutunud? Ja seaduses pole tõesti kirjas, et naisele, pojale ja koerale ei tohi kuluhüvitise eest autot liisida?

Muide, lemmiklooma teema on Riigikogus jätkuvalt kuum. Riigikogu kantselei kavatseb keelata loomade sisenemise Toompea lossi, mille vastu 18 Riigikogu liiget saatsid protestikirja. Eerik-Niiles Kross kurdab: Kui Riigikogu liikme südametunnistus ei luba tal koera üksi koju jätta, siis kuidas saab ta seaduslikult oma tööd teha? Riigikogu liikme mandaat on vaba. Mida teha Riigikogu liikmega, kes ütleb, et ta ei saa oma tööd vabalt teha, kui tal koer kabinetis seltsiks ei ole?[2] Marianne Mikko lisab: Kuidas korraldada seda, kui on keegi, kes sõltub sinust — selleks on mu väike minišnautser — ja ma pean ööpäevaringselt Riigikogus olema? Mismoodi korraldatakse tema söötmine, jootmine ja pissitamine?[3]

Kas inimeste probleemid on tõesti kõik juba ära lahendatud?

Lasse Lehis

EML juhatuse liige


[1] Vabas vormis refereering Vikipeedia artiklitest „Caligula“ ja „Incitatus“ eesti, vene, saksa ja inglise keeles.

[2] Riigikogulastel keelatakse lemmikloomade tööle kaasavõtmine. – Delfi, 06.02.2016.

[3] Samas.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo