Maksumaksja portaal - Maksumaksjad Saksamaal Berliini loomaaias. Lasse Lehis - 2005 > Detsember (nr 12) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2005 > Detsember (nr 12) > Maksumaksjad Saksamaal Berliini loomaaias. Lasse Lehis
Maksumaksjad Saksamaal Berliini loomaaias. Lasse Lehis

Püsilugejad mäletavad kindlasti hästi, et MaksuMaksjal on kombeks aeg-ajalt avaldada fotosid EMLi esindajate kohtumistest loomariigi esindajatega[1]. Püüame seda meeldivat traditsiooni jätkata[2].

 

Viimasel ajal on peetud teravalt vaidlusi teatri- ja kontserdipiletite käibemaksumäära teemal. Oktoobrikuu MMis avaldasime advokaat Priit Lätti artikli (lk 30–34) sellest, et käibemaksuseaduse § 15 lg 2 p 6 praegune sõnastus on vastuolus võrdse kohtlemise põhimõttega ja lisaks ka Euroopa Liidu kuuenda käibemaksudirektiiviga, sest direktiiv näeb ette avalik-õiguslike institutsioonide poolt osutatavatele kultuuriteenustele ette lausa maksuvabastuse, millest meie seaduseloojad ei taha kuuldagi.

Härra Urmas Koidu rahandusministeeriumist aga arvas, et kõik on korras ja direktiiv kohustab käibemaksust vabastama üksnes tasuta teenuseid (lk 34). Sama artikli kommentaaris pakkusin ma välja, et ma võin hr Koidule teha välja pileti Berliini loomaaeda, et veenduda maksuvabastuse rakendamises.

Kuna hr Koidu ei võtnud  minuga Berliini reisi asjus ühendust, siis toimus EMLi, Eesti Maksuteadlaste Seltsi ja OÜ Casus ühisdelegatsiooni väljasõit Berliini ilma temata. Delegatsioon tutvus erinevate kultuuriteenuse maksustamise põhimõtetega, tarbides neid teenuseid kohapeal ning kogudes asjaomased dokumente ja tehes ülesvõtteid.

Paikvaatluse ja uurimiseksperimendi käigus selgitati välja järgmist.

 

Loomaaed

 

Berliini loomaaed tegutseb aktsiaseltsi vormis. Üksikpilet maksab 11 eurot (ca 172 kr) ja piletil puudub info käibemaksu kohta. Teadmiseks kõikidele tublidele raamatupidajatele, kes aastaaruande lisades kirjutavad alati välja kõikide maksude ja intresside võlad krooni täpsusega, et Berliini loomaaia aastaaruandes (mis on internetis saadaval) on vastavas lisas vaid märgitud, et bilansipäeva seisuga lühiajaliste kohustuste hulgas on ka maksukohustusi 99 562,55 euro (ca 1 557 815 kr) suuruses, kuid millistest maksudest see summa koosneb, ei ole aruande lugeja asi.

 

Erootikamuuseum

 

Loomaaia läheduses asub erootikamuuseum, mida haldab Beate Uhse seksiäri pidav osaühing. Muuseumi üksikpilet maksab 5 eurot (ca 78 kr) ja kuna tegemist on muuseumiga, siis kehtib 7%-line käibemaksu soodusmäär, mida kajastab ka pilet.

Kuigi eksponaatidel kujutatavad esemed ja tegevused olid piiratud väga kitsa valdkonnaga (mistõttu ei ole ka sünnis lisada asjakohaseid fotosid), võib muuseumi väljapaneku valdavalt liigitada kujutava kunsti valdkonda, mida kinnitab ka Saksamaa käibemaksuseadus (vt lisa).

 

Kohvik

 

Delegatsioon külastas ka erootikamuuseumi kõrval asuvat kohvikut. Erinevalt kaubamajast ostetud kommikarpidest ei kvalifitseerinud delegatsiooni poolt kohvikus tarbitud tooted toiduainete kategooriasse ja maksustati käibemaksu standardmääraga, mis praegu on Saksamaal 16% (kuigi uus valitsus kavandab selle tõstmist koguni 19% peale).

 

Teletorn

 

Berliini linnapildis on raske jätta tähele panemata endises idaosas Alexanderplatzi läheduses asuvat teletorni, milles 250 meetri kõrgusel asuvad kuulikujuline ümber oma telje pöörlev vaateplatvorm ja kohvik. Vaateplatvormile pääs maksab 7,50 eurot (ca 117 kr) ja see teenus maksustatakse standardse 16% käibemaksumääraga.

 

Õhupallireis

 

Brandenburgi värava ja Potsdami platsi vahel holokausti mälestusmärgi kõrval pakub firma Air Service Berlin CFH GmbH väga atraktiivset ja erutavat teenust, nimelt saavad huvilised tõusta heeliumiga täidetud õhupalli gondlis 150 meetri kõrgusele ning nautida ja pildistada sealt linnavaateid. Et tagada maandumine samas kohas, on õhupall kinnitatud köiega kindlalt maa külge.

Üks seanss maksab 19 eurot (ca 297 kr). Kahjuks puudub piletil info käibemaksu kohta, kuid võib oletada, et kehtib standardmäär.

 

Ühistransport

 

Ühistranspordi pileteid maksustatakse Saksamaal samuti 7% soodusmääras, kuid sealne seadus lubab jätta sõidupiletil käibemaksusumma märkimata.

 

Kommikarbid

 

Soodusmäär kehtib ka toiduainetele, muuhulgas ka ühe delegatsiooniliikme poolt sõbrannadele kingituseks ostetud kommikarpidele.

 

Tasuta vaatamisväärsused

 

Vaene Ida-Euroopa turist ei pea siiski kõikide vaatamisväärsuste eest krabisevaid eurosid taskust välja tirima. Tasuta on võimalik külastada näiteks Riigipäevahoone katust ja klaaskuplit, samuti vanematele inimestele üherublastelt metallmüntidelt tuttavat Treptowi pargi sõjamehekuju, mitmesuguseid Berliini müüriga seotud mäletusmärke ning Brandenburgi värava kõrval asuvat kivitulpade välja, mis kujutab endast hiljuti avatud holokausti mäletusmärki. Sammaste all paikneb ka väike muuseum, mille külastaja peab läbima samasuguse turvakontrolli nagu lennujaamas. Sama protseduur ootab loomulikult ees ka kõiki Riigipäevahoone klaaskupli külastajaid.

Linna keskel asuv kivitulpade väli tundub oleval linnarahvale atraktiivne puhkuseveetmise koht, sest mitte ilmaasjata ei ole holokausti mälestusmärgi servale paigutatud hea saksa kombe kohaselt tahvel eeskirjadega, mis manitsevad mälestusmärgi külastajaid hoiduma muuhulgas sellistest tegudest nagu hauasammaste otsas päevitamine, ühelt sambalt teisele hüppamine, mootorrataste, rulluiskudega jne sõitmine, valju muusika kuulamine, grillimine, suitsetamine ja alkoholi tarvitamine.

 

Lasse Lehis

delegatsiooni juht

 [1] Vt Kersti Kurre, „Muljeid ja ülestähendusi Austraalia maksukonverentsilt „Madalad maksud virgutavad majanduskasvu““, MaksuMaksja 2004 nr 12 lk 9.

[2] Täpsustuseks olgu lisatud, et seekordne ekspeditsioon ei toimunud EMLi kulul.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo