Maksumaksja portaal - EML avita! Ivo Raudjärv - 2005 > Detsember (nr 12) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2005 > Detsember (nr 12) > EML avita! Ivo Raudjärv
EML avita! Ivo Raudjärv


Ühelt tähelepanelikult inimeselt saadud vihje peale lugesin uudisteportaalis delfi.ee avaldatud loo „Matsulevitš, Herkel ja Eesmaa aina reisul” kommentaare ja leidsin järgmise: „Tahaksin kuulda ka nende matkajate tulemuslikkusest midagi. Mis kasu on sellest, kui mina maksumaksjana nende päevitamised kinni maksan. Vastasel juhul jääb mulje, nagu oleksid need reisumehed pesuehtsad vargad. Miks ei tunne selliste asjade vastu huvi maksumaksjate liit. Milleks on üldse ellu kutsutud selline organisatsioon?” (http://www.delfi.ee/archive/article.php?id=11783496&com=1).


Käesolevaga ei taha ma vastata konkreetsele kommenteerijale, kaugel sellest. Tuleb aga tõdeda, et aeg-ajalt sarnaseid küsimusi ikka küsitakse ja järelikult tuleb seletada.

Kahtlemata on hea meel, et liidult loodetakse palju – minu hinnangul palju rohkemat, kui teha suudame. See on tunnustus, viide sellele, et EMLi võimalustesse midagi ära teha usutakse. Samas tuleb siit välja lugeda pettumus riigiorganite tegevuse(tuse)s. Kuidas teisiti seletada seda, et ka Naerev-Aini, samuti Hundisilma talu peremehe palju kõneainet andnud tehingute osas on kuulda arvamusi, et EML peaks midagi ette võtma.

On arvatud, et EML võiks analüüsida, kas pole nimetatud härrad ehk maksude maksmisest kõrvale hoidnud ja anda nõu maksuametile. Nojah, meenutades, et ka kuulus Al Capone – mitte, et tahaks kumbagi nimetatut temaga võrrelda – saadeti ju trellide taha just maksupettuse eest, siis mingi loogika siin ju on.

EMLil on küll hea meel, et liidult palju oodatakse, kuid tuleb olla realist. Maksumaksjate liidul ei ole õiguslikku alust ega ressursse hakata tegema maksuameti, riigikontrolli, politsei, prokuratuuri jne tööd. EML ei saa kellelegi maksu määrata ega kedagi vangi panna. Liit ei saa ka seadusi vastu võtta või nende vastuvõtmisele vetot panna.

EMLi roll saab olla probleemist teavitamises ja kontrollimises, kas sellele on järgnenud riigi poolt mingeid konkreetseid tegusid ning asjade käigust avalikkuse teavitamises. Kui mingi probleem on ajakirjanduses juba piisavalt kajastamist leidnud, ei näe ma põhjust, miks peaks seda hakkama üle kordama, enda tähelepanekuna esitama.

Olen kindel, et ka ametnikud loevad lehti. Teatavasti on nad ka tublid netikommentaatorid – iseasi, mis motiividel nad seda teevad –, aga kirjutatuga kursis peaksid nad küll hästi olema.

EMLi roll on muidugi ka maksumaksja raha efektiivse kasutamise jälgimine, kuid liit püüab silma peal hoida eelkõige sellel, et õigusaktid tagaksid maksumaksjate õigused ja neid õigusakte täidaks oma töös ka maksuhaldur. Selleks oleme palganud teadjad ja oskajad inimesed. Kahju oleks panna neid tuhnima Riigikogu liikme kviitungites. Liidu liikmena kahtlen ka selles, kas on otstarbekas maksta mitu tuhat krooni aastas selle eest, et lugeda samu uudised, mida SL Õhtulehest ja Delfi portaalist.

Maksumaksjate liit peaks suutma oma liikmele pakkuda midagi sellist, mida ta kusagilt mujalt ei saa. Seda oleme me püüdnud kogu oma 10 tegevusaasta jooksul teha ja see on ka praeguse juhatuse oluline prioriteet. Leian, et EML on Riigikogu liikmetele vääriline vestluskaaslane rääkima Eesti maksupoliitikast ja maksuseadustest.

Las lennupiletid ja restoraniarved jäävad nendele, kes muust rääkida ei oska. Kardan, et kui me oleks teatripiletite käibemaksusoodustuse teemalisel diskussioonil Riigikogu põhiseaduskomisjonis hakanud teatripiletite asemel rääkima lennupiletitest, siis teist korda meid arutelule enam ei kutsuta. On see maksumaksjatele parem lahendus?

EML on läinud kaugemale teavitamisest ja pakkunud jõudumööda probleemidele ka lahendusi. Näiteks alates maikuust on MaksuMaksja igas numbris tehtud ettepanekuid mõne maksualase õigusakti või tõlgenduspraktika muutmiseks. Oleme pakkunud välja uusi lahendusi investeeringute maksustamise, lähetuskulude hüvitamise, eluaseme võõrandamisega seotud maksuvabastuste, kinnisvaratehingute käibemaksustamise jm küsimustes, samuti oleme teinud ettepanekuid maksuhalduri töökorralduse ja maksuametnike koolituse süsteemi paremaks muutmiseks.

Viimasel kohtumisel maksuhalduri ja rahandusministeeriumi esindajatega andis EML üle pea paarikümne maksuhalduri tegevusega seonduva probleemi kirjelduse ning põhjalikud ettepanekud nende lahendamiseks. Liit on käinud oma seisukohti käibemaksuseaduse muutmiseks selgitamas Riigikogu rahanduskomisjonis ja osalenud on ka põhiseaduskomisjoni arutelul KMS § 15 lg 2 p 6 vastavuse üle põhiseadusele.

Saatsime Riigikogule ja presidendile märgukirja, milles juhime tähelepanu, et tubakaaktsiisi varem lubatust kiirem tõus on põhiseadusevastane. Viimase teemana on liit üles võtnud isikliku sõiduauto kompensatsiooni piirmäära. Lähiajal on plaanis teha ettepanekud lähetustega seoses makstavate hüvitiste piirmäärade muutmiseks. Muuhulgas on meil päevakorras ka lennupiletite teema, seda küll seoses käibemaksuga.

Kahjuks ei ole EML seni kogenud samaväärset aktiivsust oma ettepanekutele vastamises, kuid lootust kaotada ja järgmisi samme astuda on siiski veel vara.

Ehk uuel aastal.

Ivo Raudjärv

EMLi juhatuse aseesimees

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo