Maksumaksja portaal - Valitsuse plaan tõstab kütteõliga kütjate kulusid 133%. Alan Vaht - 2015 > aprill (nr 4) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2015 > aprill (nr 4) > Valitsuse plaan tõstab kütteõliga kütjate kulusid 133%. Alan Vaht
Valitsuse plaan tõstab kütteõliga kütjate kulusid 133%. Alan Vaht

Kui valitsus soovitab maaelanikel soetada säästlikum auto, siis kütteõliga kütjad peaksid tegema suure investeeringu küttesüsteemi väljavahetamisesse, sest aktsiisitõus suurendab nende küttekulusid 133%.

Kütuseaktsiisitõusust rääkides on senine fookus olnud valdavalt bensiini ja diislikütuse hindade tõusul rikaste Euroopa riikide tasemele. Täielikult on jäänud tähelepanuta aga eramute kütteõliga kütjad, kelle aastased küttekulud suurenevad valitsuse plaani realiseerumisel enam kui kaks korda. Olukorra teevad eriti valulikuks käesoleva aasta 1. jaanuarist jõustunud vedelkütuse erimärgistamise seaduse muudatused, mille kohaselt eriotstarbelist diislikütust ei tohi alates 1. maist enam kütmiseks kasutada. Jõustunud muudatusest tulenevalt peavad kütteõliga kütjad hakkama senise kütteõli asemel kasutama tavapärast diislikütust. Kui valitsuse aktsiisiplaan oleks tänaseks realiseerunud, maksaks diislikütus 1,38 eurot liitri kohta, mis on kütteõli tänasest hinnast 97% kallim. Arvestades eelmise aasta tavapäraseid diislikütusehindu, kasvavad kütteõliga kütjate kulud tänaste hindadega võrreldes aga lausa 133%, mis on enam kui kaks korda.

Näitena olgu toodud, et 150 m2 suuruse eramu korral, mis tarbib aastas keskmiselt 3100 liitrit kütteõli, kasvavad aastased küttekulud 2883 euro võrra.

Eramu suurus,

m2

Aastane küttekulu,

liitrit

Kütuse

hind,

EUR/liiter

Aastane küttekulu,

EUR

Tänased küttekulud

150

3100

0.700

2170

Küttekulud aktsiisi tõustes

150

3100

1.630

5053

Kulude sellise kasvu korral oleks kütteõliga kütjatel mõistlik teha investeering küttesüsteemi väljavahetamiseks. Soodsaimateks lahendusteks oleks asendada senine õliküte kas kivisöe, turbabriketi, puidubriketi või puidugraanuliga, mille korral oleks kokkuhoid aastas 4–7%. Küll aga tuleb arvestada investeeringuga katelseadmesse summas u 5000–8500 eurot, olenevalt kütusest ning katlatüübist.

Olemasoleva põrandakütte korral oleks lahenduseks ka maa-vesi või õhk-vesi soojuspump, millest esimene eeldab maatorustiku paigaldamist. Õhk-vesi soojuspumba korral on investeeringu suurus u 7000 eurot. Maa-vesi soojuspumba korral teeb investeeringu kallimaks maatorustiku paigaldamine, mis koos soojuspumbaga võib maksta u 10 000 eurot. Maatorustiku paigaldamist ei ole aga mõistlik ette võtta, kuna see eeldab pinnase lahtikaevamist, millega rikutakse olemasolevat haljastust.

Peaministri sõnad on osav retoorika

Peaminister räägib aktsiisitõusumõjust osavate retooriliste võtetega. Selle asemel, et öelda hinnatõusuks 30 senti liitri kohta, viidatakse vaid 5-sendisele hinnakasvule aastas. Siinjuures jätab peaminister arvestamata, et ega kütuste maailmaturuhinnad ei jää igavesti tänasele madalale tasemele. Võrreldes aasta alguse hindadega on eurodes väljendatud bensiini ja diislikütuse hinnad kasvanud tänaseks vastavalt 46,5% ja 24,2%.

Kütuseaktsiiside tõstmisel on peaminister viidanud, et ekspertide hinnangul ei ole aktsiisitõusu mõju hindade kasvule oluline ning jääb vaat et isegi tagasihoidlikuks ning et vinti ei ole kindlasti üle keeratud. Siinkohal kutsuks üles peaministrit avalikustama mõne eksperdi nime.

Kindel on aga see, et tänaste hindade korral saab maksude osakaal kütuse jaemüügihinnas olema 52% asemel 60%.


Alan Vaht

AS Olerex juhatuse liige

Soojusenergeetika doktorant

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo