Maksumaksja portaal - Kui sul tuju hea, siis püüa seda teistelegi näidata… EML - 2014 > detsember (nr 12) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2014 > detsember (nr 12) > Kui sul tuju hea, siis püüa seda teistelegi näidata… EML
Kui sul tuju hea, siis püüa seda teistelegi näidata… EML

Lisaks juba töös oleva petitsiooni ideele oleme oma liikmetelt ja koostööpartneritelt saanud hulga mõttevälgatusi ja küsimusi, kuidas saaks veel käibedeklaratsiooni lisa täitmisel tekkinud värskeid emotsioone teistega jagada. Näiteks, kas võiks selle uue „toreda“ aruande MTA-le faksiga saata? Päris nii lihtne see ei ole, sest (erinevalt statistika aruannetest) maksudeklaratsioonide ega nende lisade esitamiseks sellist edastuskanalit nagu faks seadus ette ei näe. Isegi posti teel saatmine on väheste „privileeg“, mida saavad endale lubada vaid kuni 12 kuud „vanad“ käibemaksukohustuslased ja sedagi vaid juhul, kui vormil KMD INF on täidetud mitte rohkem kui viis rida (KMS § 27 lg 11). Tõsi, sama säte lisab, et maksukohustuslase motiveeritud taotluse alusel võib maksuhaldur lubada käibedeklaratsiooni esitamist paberkandjal. Võite ju ajaviiteks proovida seda luba küsida, aga ilmselt nõutakse teilt arstitõendit, mis kinnitaks, et arvutil töötamine on vastunäidustatud.

Kuid ega siis maksudeklaratsioon ei ole ainus viis maksuametiga suhtlemiseks. Lugedes MTA veebilehel avaldatud „hüüdlauseid 1. maiks“, saame teada, et nad väga tahavad meiega suhelda ja teada, mida me neist ja „kogu sellest värgist“ arvame. Näiteks: Kogume kokku riigi maksutulud, kaitseme ühiskonda ja majandust ning hõlbustame ettevõtlust. Või see: Eesmärkide seadmisel on silmas peetud viie huvigrupi — ühiskond, Rahandusministeerium, MTA kliendid, MTA partnerid, MTA töötajad — ootusi ja huve. Aga miks mitte ka: Ühiskonna antud väärtushinnangutest on usaldusväärsus maksuhaldurile väga oluline ning MTA peab oluliseks seda usaldust hoida ja tõsta. Hästi kõlab samuti see: MTA esmaseks arengueesmärgiks on muutumine kliendikeskseks organisatsiooniks. Ja see: Sihiks on maksupettuste ja salakaubanduse vähendamisega ning mõõduka halduskoormusega vähendada riigile saamata jäävat maksutulu ja tagada ausam konkurentsikeskkond. Ja eriti see: Peame jätkuvalt lugu ausast kliendist, pakkudes talle lihtsustusi nii maksude maksmisel kui ka tolliformaalsuste täitmisel.

Ei ole mõtet laskuda mõtisklusse, kas ma olen nüüd „ühiskond“, „partner“ või lihtsalt „klient“, vaid tuleb võtta kommunikatsioonihärjal sarvist ja alustada tagasisidet. Selleks pakutakse erinevaid kanaleid ja võimalusi.

Anonüümselt on võimalik suhelda MTA foorumis aadressil http://foorum.emta.ee, teema „Käibemaks“, „Käibedeklaratsiooni lisa (vorm KMD INF)“. Konkreetseid küsimusi vormi täitmise kohta saab esitada aadressil kmdinftugi@emta.ee. Üldist käibemaksualast infot saab telefonil 8800813 kaibemaks at emta dot ee ja e-posti aadressil kaibemaks at emta dot eekaibemaks@emta.ee.

Tagasisidet on võimalik anda e-posti teel aadressile kaebus@emta.ee või kiitus@emta.ee (valik nende vahel on kirja saatja enda teha) või veebis oleva vormi kaudu aadressil www.emta.ee/index.php?id=28277. Kui teile tundub, et maksuameti tegevus kujutab endast õiguserikkumist, siis võiks sobiv e-posti aadress olla hoopis vihje@emta.ee.

Võib-olla soovite esitada hoopis teabenõuet? Näiteks küsida, kas deklareeritud arvete andmed on korralikult kohale jõudnud ja minu andmed ikka lähevad kokku teiste lepingupoolte esitatud andmetega. Lisaks võiks ka küsida, kui palju on juba maksupettureid tabatud ning käibemaksu riigile juurde kogutud. Ega lapsed äkki uuel aastal lubatud kõrgemast lapsetoetusest ilma ei jää? Teabenõuet saab esitada aadressil www.emta.ee/index.php?id=25022 või MTA üldkontaktidel (vt allpool).

Teabe küsimise asemel võib teavet ka ise jagada. Teades, millise suure õhinaga MTA õigustas ja põhjendas käibedeklaratsiooni lisa vajalikkust ning kutsus ettevõtjaid üles andma olulist panust varimajandusega võitlemiseks, peaks igal ausal maksumaksjal tekkima mõte — aga kui neil minu raamatupidamise infot tõesti nii väga vaja läheb, miks siis piirduda ainult selle piskuga, mida seadus nõuab? Juba kooliajast mäletame me hästi, et igas klassis olid oma oivikud, kes tegid ühe koduülesande asemel kaks ja said õpetajalt kiita. Egas täiskasvanute maailmas midagi teisiti ei ole. Mina olen ju aus maksumaksja ja minul pole midagi varjata ega häbeneda! Laisad ja lohakad võivad tõesti piirduda ainult KMD INF esitamisega, aga mina saadan juurde ka kõik algdokumendid — kõik müügiarved, ostuarved, pangakonto väljavõtte, maksekorraldused, kassaraamatu, raamatupidamisregistrid, pearaamatu, bilansi, lepingud, käskkirjad jne. Kõik ikka selleks, et toetada ettevõtluskeskkonna läbipaistvust ja ausat konkurentsi, kiirendada MTA järelevalve tööprotsessi, võimaldada pädevat riski hindamist, kontrolliobjektide paremat selekteerimist ja viia miinimumi ausate maksumaksjate tülitamist.

Kuna vähemalt praeguses etapis ei ole MTA oivikute jaoks eraldi suhtluskanalit loodud, tuleb kasutada kodulehel avaldatud üldkontakte. Näiteks saab dokumente saata faksile 676 2709 või e-kirjaga aadressile emta@emta.ee. Digiallkirjastatud ddoc-faile saab ka otse MTA infosüsteemi üles laadida aadressil www.emta.ee/index.php?id=25023. Jätkuvalt toimib Eestis ka universaalne postiteenus, nii et igati teretulnud on ka kirjad ja postipakid aadressile Lõõtsa 8a, 15176 Tallinn. Kui see teenus tundub kallivõitu, siis võib ju ka enne või pärast Ülemiste keskuses ostlemist Lõõtsa tänavast läbi sõita ja oma kingipakike valvelauda poetada. Saate ühtlasi tutvuda meie kauni kodulinna uusarendustega. Kui on soov pakk otse kõige suuremale ülemusele anda (mine tea, kas neid reaametnikke ikka saab usaldada), siis telefonil 6762102 saab registreeruda peadirektori või tema asetäitja vastuvõtule.

Kuna vaatamata kõigele ei ole seaduste vastuvõtmine Eesti Vabariigis veel täielikult Maksu- ja Tolliameti pädevusse üle läinud, ei teeks paha saata oma õnnitlusi ja tervitusi ka teistele asjaosalistele: seaduseelnõu ette valmistanud Rahandusministeeriumile (info@fin.ee), seaduseelnõu menetlenud Riigikogu rahanduskomisjonile (rahanduskomisjon@riigikogu.ee) ja seaduse välja kuulutanud Vabariigi Presidendile (veebis aadressil www.president.ee/et/kysi/index.html või e-postiga aadressil vpinfo@vpk.ee).

Loomulikult ei maksa piirduda ühekordse tagasisidega. Kuigi kõige rohkem häid mõtteid tekib kahtlemata uue deklaratsiooni esmakordsel esitamisel, on meie koostööpartnerid tagasiside ootel iga kord, kui saabunud 20. kuupäev ja aeg taas anda oma panus varimajandusega võitlemiseks, ettevõtluskeskkonna läbipaistvuseks ja ausa konkurentsi soodustamiseks, MTA järelevalve tööprotsessi kiirendamiseks, pädevamaks riski hindamiseks, kontrolliobjektide paremaks selekteerimiseks jne jne. Pakkumine kehtib seni, kuni kaupa jätkub.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo