Maksumaksja portaal - Luksusauto pole eestimaalase kaup. AMTEL - 2014 > veebruar (nr 2) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2014 > veebruar (nr 2) > Luksusauto pole eestimaalase kaup. AMTEL
Luksusauto pole eestimaalase kaup. AMTEL

Viimasel ajal on teatud ringkondade poolt meediasse paisatud arvamuslugusid, nagu armastaksid eestimaalased luksusautosid, et Eesti autopark ei vastavat jõukusele ja et eestimaalase jaoks olevat auto staatuse sümboliks. Pruugib vaid süveneda veidi statistikasse ja võib veenduda, et antud seisukohad ei vasta päriselt tegelikkusele.

Alustagem kas või faktist, et Eesti autopargi keskmine vanus on 14 aastat, samas kui Euroopa Liidus on vastav arv 7,5 aastat. Ja olgu toonitatud, et jutt on keskmisest vanusest, mis tähendab, et laias laastus kuulub Eesti autoparki sama palju eelmise aastatuhande autosid kui käesoleva omi. Kas tõesti saab pidada eestimaalasi nendeks, kelle jaoks on auto staatuse sümboliks? Keskmisest kaks korda vanema autoga kui ülejäänud eurooplastel?

Läbi Tallinna kesklinna sõitval kõrgel majanduslikul järjel oleva Lääne-Euroopa riigi rahanduskomisjoni liikmel võib tõesti jääda mulje, et eestimaalasel on kallis maitse autode osas. Ilmselt aga tekib taoline mulje n-ö mahukate autode nagu mahtuniversaalide ja maasturite suure osakaalu tõttu, sest mida suurem auto on, seda „luksuslikum“ kuvand sellest tekib. Ilmselt aga on tol võõra riigi esindajal endal kodus kaks autot, üks väiksem, millega linnas liigelda, ja teine näiteks mahtuniversaal, millega perega maale sõita. Keskmisel eestlasel kahjuks kahe auto pidamise võimalust pole ja praktilise inimesena sõidabki ta igapäevaselt ringi sellise autoga, kuhu nädalavahetusel mahuks ka pere ja pagas.

Või praktilise inimesena sõidab hoopis maasturiga, mis paraku kipub meie tänavate ja teede seisukorra tõttu hetkel see kõige turvalisem autotüüp olevat. Ega asjata pole väiksemad ja keskmise suurusega maasturid meie autoturul nii populaarsed — eestlasele meeldib parem karta kui kahetseda.

Vaadates näiteks eelmise, 2013. aasta uute sõiduautode müüginumbreid segmentide kaupa, selgub, et suurima osa müüdud 19 500 uuest sõiduautost moodustasid ikka need väiksemate autode hulka liigituvad mudelid. Miniautod, väikeautod ja väiksemad keskklassi autod moodustasid koguni 48% kõigist müüdud uutest sõiduautodest. Lisame siia veel 15% keskautosid ning praktilise meelega inimeste soetatud väiksemad ja keskmise suurusega maasturid, milliseid osteti 23%, ning lõpuks veel 7,5% mahtuniversaale. Ei jää just palju üle nende kallima poole autode tarvis?

Ja jõuamegi luksusautode segmendini. Kui suure osa need siis moodustasid mullusest uute autode turust? Kõigest 0,31%! Ehk siis vaid 1 iga 300 müüdud auto kohta. Ja kõigist autoregistris arvel olevatest autodest on luksusautode osakaal 1,25%. Siinkohal tasub ka silmas pidada tõsiasja, et suur hulk arvel olevaid luksusautosid on juba imporditud kasutatuna ja osa neist kuuluvad vanasõidukite hulka, ehk siis on vanemad kui Eesti autopargi keskmine vanus.

Kõiki eelpool toodud fakte arvestades on ükskõik millise nurga alt vaadates raske defineerida eestimaalasi luksusautosid armastavaks ja autot oma staatuse sümboliks pidavateks inimesteks. Ennem ikka praktilise meelega inimeseks.

Aga milleks siis taoliste arvamusavalduste tulv viimasel ajal? Eks ikka see va sama karussell ettevõtete sisendkäibemaksu mahaarvamise ümber. Sisuliselt automaksu tähendav seadusemuudatus on jätkuvalt õhus. Tegelikult on ka AMTEL seisukohal, et automaksu võiks teatud kujul lähitulevikus seadustesse raiuda, aga seda CO
põhiselt. Alustada võiks tõesti ehk firmaautodest.

Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liit

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo