Maksumaksja portaal - Ropendav president — kah asi. Lasse Lehis - 2012 > juuni/juuli (nr 6/7) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2012 > juuni/juuli (nr 6/7) > Ropendav president — kah asi. Lasse Lehis
Ropendav president — kah asi. Lasse Lehis

Kuulsa „graafikusõja“ käigus, kus meie president mäletatavasti esines lausega, milles sisaldus üks eksperimentaalne, et mitte öelda „ekskrementaalne“ väljend, avaldasid paljud kommentaatorid arvamust, et selline sõnavara ei ole riigipeale kohane.

toomas hendrik ilves@IlvesToomas

Let's sh*t on East Europeans: their English is bad, won't respond & actually do what they've agreed to & reelect govts that are responsible.

12:32 AM - 7 Jun 12via Twitter for iPhone · Details

Kui vaadata maailma praktikat, siis tuleb paraku tõdeda, et aadlipreilide kooli sõnavara kasutamise aeg on rahvusvahelises diplomaatias lõplikult läbi saamas. Ka presidendid ja kuningad peavad leppima teadmisega, et kui sa tahad oma sõnumit „müüa“, siis peab sõnum olema „seksikas“. Rõhutada, märkida, tähelepanu juhtida, oluliseks pidada jne oskab iga tola, aga kui sa tahad olla tõeline tegija, siis tuleb käratada „***!!!“. Toomegi järgnevalt lugejani mõned pärlid maailma klassikast.

Iga „pede“ ei tule diktaatoriga mölisema

Valgevene president Aljaksandr Lukašenka (rohkem on kasutusel venepärane nimekuju Aleksandr Lukašenko), keda kutsutakse hellitavalt „Euroopa viimaseks diktaatoriks“, ei ole pidanud paljuks kostitada naaberriigi Ukraina presidenti väljendiga „täikrae“[1] (millele järgnes vastastikune diplomaatide maalt väljasaatmine).[2]

Kui juba ütlemiseks läks, siis leiti paar head sõna ka Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barroso jaoks, kes Lukašenka kõnepruugis on lihtsalt vana sikk, kes ei saanud Portugalis tööga hakkama ja kupatati sellepärast Brüsselisse, kus temasuguseid juba tuhandeid ees ootamas.[3]

Seetõttu pole ka põhjust imestada, et nii kui Saksamaa välisminister Guido Westerwelle (kelle seksuaalne orientatsioon on tavapärasest veidi kõrvalekalduv) oli korra avalikult maininud sedasama „viimast diktaatorit“, käratas Valgevene riigipea konkreetselt, et „parem on olla diktaator kui homo“.[4]

Venemaa presidendi Vladimir Putini seksinaljad Iisraeli presidendi aadressil on selle kõrval puhas diplomaatiline viisakus. Vladimir Putin alustas 2006. aasta novembris oma vestlust Iisraeli peaminister Ehud Olmertiga tervitustega president Moshe Katsavile, keda süüdistati parajasti seksuaalses ahistamises ja vägistamises. „Tuleb välja, et ta on ülikõva mees! Vägistas kümme naist! Ma poleks seda temast iial oodanud! Ta üllatas meid kõiki! Me kõik kadestame teda!“[5] kõlas Vene presidendi tervitus Iisraeli kolleegile, kes praeguseks ongi vägistamises süüdi mõistetud ja kannab vanglakaristust.

Lahe päevitus

Kui Venemaa ja Valgevene presidendid ei peakski ehk Euroopale suureks eeskujuks olema, siis Itaalia on ometi väga kultuurne ja eeskujulik Euroopa maa, kes on maailmale kinkinud pizza, pasta, maffia ja Silvio Berlusconi.

Viimati nimetatu on lisaks oma arvukatele kohtuprotsessidele (millest me oleme ka MaksuMaksjas kirjutanud)[6] saanud ülemaailmselt kuulsaks oma „päevitusenaljadega“. Moskva visiidi ajal 2008. aasta novembris toimunud pressikonverentsil, millel viibis ka Venemaa president Dmitri Medvedev, kommenteeris Berlusconi USA presidendivalimiste tulemusi järgmiselt: „Arvan, et Obama ja Medvedevi vaheline koostöö sujub hästi. Obamal on olemas kõik head omadused ja temaga on võimalik kokkuleppele jõuda. Ta on noor, ilus ja kena päevitusega.“[7]

See nali hakkas talle endale ka meeldima, sest umbes aasta hiljem teatas ta pärast Ameerika Ühendriikidest visiidilt naasmist, et tõi sealt kaasa tervitused sellelt „päevitunud kutilt“.[8]

Popp ja noortepärane kunn

Hea küll, demokraatlikes riikides juhtub ikka mõnikord, et rahvas valib igasugu populiste ja muidu tolasid. Las valijad loevad ja häbenevad, ehk teevad järgmine kord targema valiku. Aga „kildu“ võivad rebida ka monarhid, kes ei peaks üldse põdema selle pärast, et rahva hulgas popp ja seksikas välja näha.

10. novembril 2007 toimus Tšiilis Ibero-Ameerika tippkohtumine, kus Hispaania delegatsioonis osalesid nii peaminister José Luis Rodriguez Zapatero kui ka kuningas Juan Carlos. Tippkohtumisel tekkis neil intsident Venetsueela presidendi Hugo Cháveziga, kellel on üsna sarnane kuvand Valgevene president Lukašenkaga (mingil hetkel isegi hakkas Valgevene Venezuelast naftat ostma).

Lugu oli lühidalt järgmine. Zapatero väljendas oma kõnes arvamust, et Ladina-Ameerika riigid peaksid soodustama rohkem välisinvesteeringuid, sest see aitaks vaesust vähendada. Chávezile (kelle vasakpoolne populistlik poliitika on pea kõik välisinvestorid juba maalt minema peletanud) see soovitus sugugi ei meeldinud ja oma sõnavõtus hakkas ta materdama Zapatero eelkäijat José María Aznari, sõimates teda fašistiks ja maoks. Zapatero tõelise džentelmenina pidas selle peale vajalikuks selgitada, et Aznar (olgugi et Zapatero poliitiline oponent) oli siiski Hispaania kodanike demokraatlikult valitud peaminister. Chávez üritas Zapaterole korduvalt vahele segada, kuid tema mikrofon oli välja lülitatud. Lõpuks reageeris nende kahe vahel istunud kuningas Juan Carlos, kes nõjatus oma istmelt ettepoole ja käratas Chávezile: „Miks sa ei võiks vait jääda?”[9]

Selle lausega muutus „kunn“ hoobilt kogu hispaaniakeelse maailma noorte lemmikuks ja jäi selleks kuni oma õnnetu elevandijahini.[10] Eriti vingeks teeb selle lause sina-vormi kasutamine, mida kroonitud peade suust väga tihti ei kuule. Igatahes on nüüd ¿por qué no te callas? sama kuulus väljend kui laulusalmidest tuttavad bésame mucho või vamos a la playa. Kuna kogu šõu toimus telekaamerate ees (ingliskeelsete subtiitritega varustatud video on ka Youtube’is saadaval), siis hakkas originaalsalvestusest lõigatud lause (muusikalise taustaga täiendatult) levima mobiiltelefoni helinana, samuti on selle pealkirjaga tehtud telesaateid. Väljendist on ka Wikipeedias artikleid paljudes keeltes (eesti keeles veel mitte). Siiski tasub märkida, et aasta pärast olid Hispaania kuningas ja Venezuela president ära leppinud. Juulis 2008 kohtusid nad kuninga suveresidentsis Mallorcal ning Hugo Chávez tervitas seekord oma võõrustajat küsimusega ¿Por qué no vamos a la playa? („Kas me võiksime randa minna?“).

Lasse Lehis

EML juhatuse liige[1] Keda huvitab täpne tsitaat, siis originaalis kõlab see järgmiselt: Задайте этот вопрос Януковичу: почему белорусский президент не присутствует на их мероприятиях. Это вы у них спросите. К сожалению, "вшивости" хватает у нынешнего руководства Украины. Напрашиваться я ни к кому не собираюсь, и быть каким-то подпевалой я не собираюсь ни у одного президента, ни у другого. Vt Лукашенко: Янукович - "вшивый", Баррозу - "козёл" – www.regnum.ru/news/russia/1398925.html#ixzz1xfXsMU2e.

[2] "Täikrae-skandaal": Ukraina ja Valgevene saatsid vastastikku diplomaate välja. - DELFI.ee, 12.07.2011.

[3] Orginaal kõlab järgmiselt: Что касается таких козлов, как Баррозу и прочих... Ну, кто такой Баррозу? Был какой-то Баррозу в Португалии, но выгнали его и устроили в Еврокомиссию. Я меньше всего смотрю, что где кто ляпнул из европейских чиновников. Их там тысячи. Avaldamiskoht on toodud viites 1.

[4] Vt Лукашенко: Лучше быть диктатором, чем голубым. – www.fontanka.ru/2012/03/05/101/. Eesti keeles vt Valgevene president: parem on olla diktaator kui homo. – Delfi.ee, 04.03.2012.

[5] Израиль не признал Романа Абрамовича в качестве посла доброй воли Владимира Путина. – Kommersant.ru, 16.11.2006, www.kommersant.ru/Doc/714519.

[6] Vt Lasse Lehis. Kusagil struktuurides on kallutatud jõud. – MaksuMaksja, 2010, 6/7, lk 1819.

[7] Itaalia peaminister: Obamal on kena päevitus. Elu24.ee, 07.11.2008.

[8] Berlusconi torgib Obamat: tegu on mingi päevitunud kutiga. Ohtuleht.ee, 28.09.2009.

[9] „Jää vait!” ütles Hispaania kuningas Hugo Chavezile. EPL.ee, 12.11.2007.

[10] Kuningas Juan Carlos käis 2012. aasta aprillis Botswanas elevandijahil, kus ta komistas ja jalaluu murdis. Ainult selle õnnetuse tõttu saigi reis avalikuks. Rahva meelepaha tekitas mitte ainult majanduskriisi ajal peetud lustireis, vaid ka see, et kuningas on Maailma Looduse Fondi (WWF) Hispaania haru aupresident ja elevantide jahtimine ei sobi selle ametiga hästi kokku. Viimase piisa aga andis vihje, et kuningas käis reisil koos ühe naisterahvaga, kes teps mitte ei olnud Hispaania kuninganna. Vt Hispaania kuningas palus rahvalt vabandust. – Postimees.ee, 18.04.2012.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo