Maksumaksja portaal - Uus kuum Itaalia mood. EML - 2012 > aprill (nr 4) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2012 > aprill (nr 4) > Uus kuum Itaalia mood. EML
Uus kuum Itaalia mood. EML

Palju oleme lugenud lugusid sellest, kui rahulik ja kannatlik on eestlane, kannatab ära kõik kärped ja koondamised, ainult ohkab omaette ja kirjutab peldikuseinale kurje kommentaare – aga kuumad lõunamaa mehed, teadagi, tulevad iga krõpsu peale tänavale laamendama. Eks see enam-vähem nii ongi. Iseasi, kumb variant ikka õigem on. Viimased uudised Itaaliast kipuvad küll rohkem põhjamaalaste kasuks rääkima.

18. aprillil teatasid rahvusvahelised uudistekanalid, et Napoli lähedal asuva Casoria uue kunsti muuseum on hakanud põletama kunstiteoseid, et avaldada protesti eelarvekärbete vastu, mis on jätnud kultuuriasutused näljapajukile. Muuseumi direktor Antonio Manfredi süütas muuseumihoone ees esimese maali, Prantsuse kunstniku Severine Bourguignoni töö. Protestiaktsiooni toetav kunstnik oli andnud selleks oma nõusoleku ja vaatas toimunut Skype'i kaudu.[1]


"Meie 1000 kunstiteost on valitsuse ükskõiksuse tõttu niikuinii hävinemisele määratud," ütles Manfredi, kes kavatseb "Kunstisõja" nime kandva aktsiooni käigus põletada kolm maali nädalas. Tema sõnul jätkub protest nii kaua, kuni Itaalia kultuuriminister Lorenzo Ornaghi ja Campania maakonna juht Stefano Caldoro ei tule oma silmaga vaatama, millistes rasketes oludes muuseum tegutseb.

Toetust aktsioonile on avaldanud kunstnikud üle Euroopa, nende hulgas kõmri kunstnik John Brown, kes pani eile Walesis põlema oma teose "Manifest". Ta nimetas põletamist sümboolseks aktiks, millega avaldatakse meelt selle vastu, kuidas majanduskriisiga võideldakse. Ta toonitas, et kärped mõjutavad miljonite inimeste heaolu kogu maailmas.

Mida teha siis, kui pole isegi maale, mida põletada? Siis ei jää muud üle, kui iseendale tuli otsa panna. Itaalias Bologna maksukohtu ees märkas üks mööduja hommikul põlevast autost välja tulnud leekides meest ja üritas teda oma jakiga kustutada, kuid mees polnud sellega nõus. "Ma tahan surra!" ütles ta.[2]

Ennast põlema pannud mees oli Bologna lähedalt Ozzanost pärit Giuseppe C. (58). Enesetapu motiiviks olid probleemid maksuametiga. Mehel oli ehitus- ja remondifirma, mis tegi väiksemat sorti töid. Ajaleht La Repubblica kirjutab, et 2007. aastal süüdistas maksuamet Giuseppe C-d maksude tasumata jätmises. Too omakorda väitis, et on alati korralikult makse maksnud. Siiski jäi ta vaidluses maksuametiga alla ning pidanuks maksma 105 000 eurot. Seda raha Giuseppe C-l polnud ning meeleheites otsustas ta endale otsa peale teha. Ta sõitis valge Fiat Puntoga Bologna maksukohtu hoone ette, pani asfaldile oma rahakoti ja hüvastijätukirjad abikaasale, maksuametile ning sugulastele, seejärel valas auto bensiiniga üle ja süütas selle. Hüvastijätukirjas palus ta abikaasalt vabandust ja maksuametile mõeldud kirjas kirjutas, et on alati makse maksnud, ning palus oma naine rahule jätta.

Giuseppe C. jäi ellu ning tema seisund on stabiilne, kuigi tal on rasked põletushaavad. Kohe lisandus uudis, et Verona linnavalitsuse ees üritas end põlema pannes enesetappu sooritada Maroko päritolu 27-aastane ehitustööline, kes ei olnud neli kuud palka saanud.

Itaalias on tänavu aasta algusest enesetapu sooritanud seitse käsitöölist ja väikefirma omanikku, kes finantskriisi tõttu sattusid raskesse majanduslikku olukorda ja muud väljapääsu ei leidnud. Maksuameti juht Attilio Befera ütles ajalehele Corriere della Sera, et tal on juhtunu pärast ülimalt kahju ning ta loodab, et Giuseppe C. paraneb kiiresti. Befera lisas, et kahjuks tuleb majanduskriisi ajal niisuguseid asju paratamatult ette ning ta on palunud maksuameti töötajatel kodanike vastu üles näidata maksimaalset austust.[1] Heiki Aasaru. Itaalia muuseum põletab protestiks eelarvekärbete vastu maale. – ERR.ee, 18.04.2012.

[2] Lill Sarv. Itaallane pani ennast maksukohtu ees põlema. – Õhtuleht 30.03.2012.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo