Maksumaksja portaal - Maksupööripäev saabus tänavu 8. mail. EML - 2011 > mai (nr 5) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2011 > mai (nr 5) > Maksupööripäev saabus tänavu 8. mail. EML
Maksupööripäev saabus tänavu 8. mail. EML

Maksupööripäev arvutatakse jooksva aasta maksukoormuse (maksutulude ja sisemajanduse koguprodukti suhe) prognoosi alusel. Maksukoormuse määra alusel jagame kalendriaasta kaheks osaks. Aasta alguses on päevad, mille jooksul maksumaksjate loodud lisandväärtus läheb riigi heaks, ja maksupööripäevast algab see osa aastast, mille jooksul loodud hüved jäävad maksumaksjatele.

Kui 2010. aasta riigieelarve seletuskirja andmete järgi oli mullu kavandatud maksukoormus Eesti läbi aegade suurim (36,4%) ning maksupööripäev saabus alles 13. mail, siis tänavu saabus pidupäev juba ligi nädalakese varem, sest 2011. aasta maksukoormuseks kavandatakse 34,6%. Kuna aluseks võetakse enne aasta algust tehtud prognoosid, siis pole midagi imestada, et hiljem selgunud tegelik maksukoormuse näitaja võib algsest mõnevõrra erineda. Nii on ka 2010. aasta maksukoormus näiteks 2011. aasta riigieelarve seletuskirjas juba kukkunud 35,2% peale.

Selguse huvides olgu öeldud, et lühiajalises võrdluses ei puugi maksukoormuse muutus üldsegi adekvaatselt kajastada maksupoliitika muutusi. Maksukoormuse suurenemise või vähenemise taga võivad olla ka riigipoolsed meetmed maksuvõlgade sissenõudmisel või maksepuhkuste andmisel, samuti maksupettuste ulatus ja varimajanduse maht. Veelgi rohkem võib „mängida“ murru nimetaja ehk sisemajanduse kogutoodang. Nii näiteks oli 2010. aasta rekordiliselt kõrge maksukoormuse taga paljuski asjaolu, et SKP vähenes kiiremini kui maksulaekumised. Nüüd, 2011. aastal on toimumas vastupidine protsess — tänu ekspordi kasvule kasvab majandus kiiremini kui maksulaekumised. Eksport ise ju otseselt Eestile mingit maksutulu ei too, vaid see tekib kaugemas tulevikus suurema tööhõive, kõrgemate palkade või suuremate dividendide kaudu. Teine oluline maksukoormuse mõjutaja on II pensionisamba sissemaksete peatamine ja taastamine. Kui sotsiaalmaks laekub riiklikku pensionikindlustusse, siis on see meie kõigi raha ja läheb maksukoormuse arvutamisel arvesse, kui see aga laekub pensionifondi, siis on see inimese enda raha ja jääb arvestusest välja.

Kui võrrelda Eesti maksukoormust muu maailmaga, siis 2008. aasta andmetel oli Eesti Euroopa Liidu 27 liikmesriigi hulgas maksukoormuse suuruselt tagantpoolt kuues ehk 22. kohal. Eestist tagapool olid Leedu, Iirimaa, Slovakkia, Läti ja Rumeenia. Edaspidi on lootust, et Eesti võib selles tabelis veelgi allapoole „kukkuda“, sest paljud „konkurendid“ on suure eelarvepuudujäägi tõttu sunnitud tulevikus makse tõstma kas või juba laenuintresside maksmiseks.

Kui võrrelda maksukoormuse jaotust maksuliikide vahel, siis Eestit iseloomustab omandimaksude väga väike osakaal. Sellel on ka üsna arusaadav põhjus, sest võrreldes „vana“ Euroopaga pole meie inimestel teab mis suuri rikkusi, mida maksustada saaks, ja see vähenegi, mis meil on, on ka suures osas laenude ja liisingutega soetatud. Nii et Eesti oludes tuleks rääkida mitte omandi-, vaid võlamaksust. Kuigi enam-vähem iga „läänemaa tark“, kes meile satub, soovitab Eestil maksustada rohkem kinnisvara ja autosid (mida ta muud ikka oskaks soovitada, sest need maksud on tõesti ainsad, mis igal pool mujal eksisteerivad), ei ole praeguse valitsuse võimuloleku ajal sellist arengut kindlasti oodata.


Maksupööripäevad 1999-2010:

2010 — 13. mai

2009 — 2. mai

2008 — 24. aprill

2007 — 24. aprill

2006 — 2. mai

2005 — 2. mai

2004 — 9. mai

2003 — 7. mai

2002 — 5. mai

2001 — 6. mai

2000 — 11. mai

1999 — 14. mai

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo