Maksumaksja portaal - Deklaratsioonide paberil parandamine on tülikas. Lasse Lehis - 2005 > august (nr 8) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2005 > august (nr 8) > Deklaratsioonide paberil parandamine on tülikas. Lasse Lehis
Deklaratsioonide paberil parandamine on tülikas. Lasse Lehis

Põhimõtteliselt on MTA selgitustes toodud mured mulle arusaadavad, kuid ma tahaksin lisada vaid ühe märkuse.

Teadmine, et deklaratsiooni parandust saab esitada ainult paberil, vähendab oluliselt maksumaksja valmisolekut parandust esitada. Põhimõtteliselt on õige, et pärast aastaaruande valmimist (eeldades, et majandusaasta langeb kokku kalendriaastaga) väheneb avastamata ja parandamata vigade arv. Kuigi potentsiaalsete vigade arv on väike, võib üksiku vea „väärtus“ olla mõnikord üsna suur. Siin tuleb mängu üks teine tähtaeg, nimelt aegumistähtaeg.

Oletame, et maksumaksja avastab kahe aasta vanuse vea, mille parandamine tooks endaga kaasa juurdemakse ja intressikohustuse. Varem oli tal võimalus viga elektrooniliselt ära parandada ja võlg „märkamatult tasuda“. Nüüd aga teades, et parandus esitatakse paberil ja selle vaatab läbi maksuametnik, tekib maksumaksjal hirm, et nii vana vea ülestunnistamine võib tekitada maksuametis ebatervet huvi ja maksuametnik ei piirdu ainult kande tegemisega elektroonilises registris, vaid hakkab kontrollima ka muude perioodide andmeid ja esitama lisaküsimusi. Järelikult võib oodata ebameeldivusi tülika kontrollimenetluse näol ja mine tea kui suure õnnetuse maksumaksja endale sellega kaela võib tõmmata.

Mida vähem aega on jäänud maagilise kolme aastani, seda suurem on vastavas situatsioonis tõenäosus, et maksumaksja jätab deklaratsiooni lihtsalt parandamata ja riigil jääb temale õigusega kuuluv raha saamata.

Ma arvan, et „ripakile jäetud“ deklaratsioonide osas oleks võimalik kasutada efektiivsemaid lahendusi (nt automaatne kinnitamine mingi aja jooksul).

Ühtlasi kasutan võimalust ja väljendan oma tagasihoidlikku seisukohta vormi TSD elektroonilise deklareerimise kohta. Minu arvates ei ole normaalne, kui uue deklaratsiooni sisestamisel tuleb kasutada menetlust, mida nimetatakse „parandamiseks“. Kuigi paar lisakõpsu ei ole just suur töö, on see on lihtsalt jabur ja tekitab maksumaksjas teatud eelarvamusi eduka e-riigi taseme kohta.

 

Lasse Lehis

e-maksuameti kasutaja

 

 

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo