Maksumaksja portaal - Omanike keskliit: eraisiku üüritulud maksuvabaks. Eesti Omanike Keskliit - 2011 > mai (nr 5) - EML ajakiri MaksuMaksja
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
EML ajakiri MaksuMaksja > 2011 > mai (nr 5) > Omanike keskliit: eraisiku üüritulud maksuvabaks. Eesti Omanike Keskliit
Omanike keskliit: eraisiku üüritulud maksuvabaks. Eesti Omanike Keskliit

26.04.2011

Eesti Omanike Keskliit koostöös Eesti Maksumaksjate Liidu ja Eesti Kinnisvarafirmade Liiduga esitas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile seadusemuudatuse ettepaneku, et eraisikutest kinnisvaraomanikud saaksid üürituludest ka üürikulud maha arvata.

Inimesed, kes annavad oma kinnisvara üürile, on tulumaksuseaduse kohaselt kohustatud deklareerima saadavad tulud ja tasuma tulumaksu, kuid täna puudub võimalus tuludest kulud maha arvata . Suurem osa inimesi aga ei märgigi oma iga-aastases tuludeklaratsioonis üüritulusid ja seetõttu jäävad riigikassasse laekumata miljonid eurod.

Seaduse mittetoimimise põhjused peituvad kahes aspektis — esiteks pole eraisikul võimalik maha arvestada üürimisega kaasnevaid kulusid ja teiseks on Maksu- ja Tolliametil keeruline teostada kontrolli üürileandjate üle.

Omanike keskliidu volikogu liikme Priit Värgi sõnul kaasnevad kinnisvara omamise ja üürimisega mitmed väljaminekud, nagu maamaks, kindlustus, remondi- ja renoveerimiskulud, ning seega on mõistlik üürituludest maha arvata ka kulud. Väljapakutud uus seadusesäte looks eelduse, et inimesed hakkaksid rohkem deklareerima kinnisvara üürimisest saadavaid tulusid (ja kulusid), mis potentsiaalselt suurendab ka riigi sissetulekuid. Samuti motiveerib see üürileandjaid investeerima elamispinna renoveerimisse, millega paraneb omakorda amortiseerunud elamufondi kvaliteet.

Alternatiivse variandina võib kinnisvara üürimisest saadud tulusid maksustada madalama — näiteks 10%-se — maksumääraga. Sellisel juhul ei oleks tulemused sama tõhusad kui üürikulude maksuvabastuse korral, kuid see-eest vähendataks märgatavalt MTA õlgadel lasuvat halduskoormust.

Omanike keskliit ootab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumilt vastust ja kavatseb selles küsimuses pöörduda ka kõikide Riigikogu fraktsioonide poole.

  Print article Send article

| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo