iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

Maksuküsimus: 3040

Küsimus

Osutame raamatupidamisteenust e-residendi ettevõttele, kes on Eestis registreeritud piiratud maksukohuslaseks, seega peab ta Eestis maksma käibemaksu saadud teenustelt.
Ettevõtte põhitegevuseks on tootmine, mis toimub Hispaanias, materjalid ostetakse kogu maailmast, tööjõud renditakse Hispaanias, selle kohta on ta saanud Eesti KM-kohuslase numbrit kasutades 0-määraga arve ja tasub saadud teenuselt KM Eestis, pöördkäibemaksustamise või tagasisaamise õigust tal ei ole.
Kaup viiakse Hispaaniast Saksamaale, kus ettevõte on samuti käibemaksukohuslane (mitte piiratud) ja müüakse sealses e-kaubamajas lõpptarbijale.
Saksamaa ei registreeri firmat enne km-kohuslaseks, kui see on oma koduriigis registreeritud.
Nüüd on tekkinud olukord, kus klient maksab km saadud teenustelt Eestis ja kaubad ei liigu siia mitte iialgi ning müük makustatakse Saksamaal.
Kas ta saaks Saksamaal taotleda tagasi Eestis tasutud maksu? Kogu käive on 100% maksustatav. Millistelt kaupadelt peaks ta soetuse deklareerima ja küsima sisendkäibemaksu tagasi Saksamaal. Kuidas toimida näiteks Hispaanias ostetud arvutiga, mida hakatakse kasutama Saksamaal? Hispaania müüja ei saa anda arvet 0-määraga, kuna ta ei tea, kas seade viiakse riigist välja.
Tootmise tarbeks ostetav materjal, kui see tuleb väljapoolt EU-d ja tuuakse Hispaaniasse, tuleb seal tasuda tollikäibemaks, kuidas seda tagasi saab, juhul kui ettevõte pole Hispaanias käibemaksukohuslane?
Küsimusi on väga palju, kuid selline piiriülene ettevõtlus on ju järjest tavalisem, kuskil peavad olema reeglid ja vastused, mida ma leida ei oska. Praegusel juhul tundub, et ettevõte peab ainult maksma ja maksma, kuid sisendkäibemaksu tagasiarvestust on pea võimatu teha.

Vastus - 16.10.2019

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Kuna te olete registreerinud ettevõtja Eestis piiratud käibemaksukohustuslaseks, mitte n-ö päris käibemaksukohustuslaseks, siis ei saa te Eestis käibemaksu ei maha arvata ega tagasi taotleda. Selles seisnebki piiratud käibemaksukohustuslase staatuse idee. Piiratud maksukohustuslane ei saa ka teistest riikidest käibemaksu tagasi taotleda.

Registreerige Hispaanias käibemaksukohustuslasena, siis saate sisendkäibemaksu sealses käibedeklaratsioonis maha arvata. Kui kaup viiakse Saksamaale, siis võib see olla Hispaania käibemaksukohustuslase jaoks kas ühendusesisene käive Saksamaale (kui soetaja on Saksa käibemaksukohustuslane või piiratud käibemaksukohustuslane) või kaugmüük (kui soetaja ei ole eelnimetatu).

Eestis registreerige samuti käibemaksukohustuslasena, siis saab ka siinselt sisendilt makstava käibemaksu maha arvata. KMS § 29 lg 1 ütleb sõnaselgelt, et maha saab arvata ka sellise käibemaksu, mida tasutakse välisriigis toimuva ettevõtluse tarbeks kasutatavalt kaubalt või teenuselt.

Teil oleks mõistlik täpsema vastuse saamiseks täpsustada küsimust kas telefonitsi või tulla konsultatsioonile. EML ei konsulteeri küll detailselt välisriigi maksudesse puutuva osas, kuid saab anda kindlasti üldiseid selgitusi. Küsimuses on liiga palju nüansse, mis viitavad, et midagi tuleks selles skeemis ümber korraldada.