iconJuurdepääsetavus
Maksud 2024 koolituse salvestus - Maksumuudatused aastatel 2024-2027 Soovin tellida

Maksuküsimus: 271

Küsimus

Mille poolest erineb mittekäibemaksukohuslane ja käibemaksukohustlane ehitusalase osaühingu loomisel? Ja millised võivad tekkida raskusi asutamisega?

Vastus - 09.06.2006

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Käibemaksukohustuslaseks saab registreerida ennast alles peale äriühingu asutamist, mistõttu teie poolt küsitud erinevusi välja ei saa tuua. Äriühingu asutamine üldjuhul ei ole raskendatud (va kui põhikiri vm dokumendid ei vasta nõuetele). Raskusi võib tekkida käibemaksukohustuslaseks registreerimisel. Registreerimiseks peate tõendama, et teie tehingud kuuluvad maksustatava käibe alla või tulevikus toimub teil maksustatav käive (ehituse puhul nt olemasolevad ehituslepingud, broneerimislepingud jm, mille puhul on näha, et ehitatakse nt maja mida tulevikus ka võõrandatakse)

————————- Täiendav küsimus ——————————

Tõepoolest OÜ asutamisega ei tekkinud mingit raskusi.

Aga küsimuse põhimõte oli ikkagi see, et kas nüüd ma pean registreerima oma ettevõtte käibemaksukohustlaseks või hoopis mittekäibemaksukohustlaseks? Millest see erinevus tingitud?

———————— Vastus ——————————————–

Mittekäibemaksukohustuslaseks "sünnitakse", käibemaksukohustuslasena peab end registreerima. Käibemaksukohustuslaseks peaks end registreerima koheselt, kui on teada, et käive ületab aasta jooksul 250 000 krooni piiri (selle piiri ületamisel peab end kohustuslikus korras registreerima).

Kui künnist ei ületata, siis end registreerima ei pea. Üldjuhul, kui ettevõtja teenused on tööjõumahukad ja käibemaksuga maksustatavaid sisendeid eriti ei ole, siis on kasulikum olla mittekäibemaksukohustuslane. See võimaldab odavamat hinda rakendada ja teatud konkurentsieelise saada.