Maksumaksja portaal - Maksuküsimused - Sisendkäibemaks - Ettevõtte ainuomanik (tegeleb projekteerimistööde jms.) ostab firma nimele maja koos maaga, mida hakkab kasutama kontorina. Samal ajal ta kasutab maja ka eluasemena, nii tema kui tema abikaasa. <br /><br />* Milliseid maksuriske tuleks arvestada nii tulumaksu kui km koha pealt? <br />* Kui ettevõte esitaks iga kuu omanikule arve ettevõttele kuuluva pinna kasutamise eest, kas see väldiks probleeme? <br />* Kas KM arvestuses tuleks hakata arvestama proportsiooni nii remondikulude kui mööbliostul?
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Otsing
Esita küsimus


SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

Ettevõtte ainuomanik (tegeleb projekteerimistööde jms.) ostab firma nimele maja koos maaga, mida hakkab kasutama kontorina. Samal ajal ta kasutab maja ka eluasemena, nii tema kui tema abikaasa.

* Milliseid maksuriske tuleks arvestada nii tulumaksu kui km koha pealt?
* Kui ettevõte esitaks iga kuu omanikule arve ettevõttele kuuluva pinna kasutamise eest, kas see väldiks probleeme?
* Kas KM arvestuses tuleks hakata arvestama proportsiooni nii remondikulude kui mööbliostul?
Küsis ja vastas EML 17.11.2005 15:13 (1902 korda)
Kui projekteerimistöid teostav äriühing on käibemaksukohustuslane, siis on õigus oma maksustatava käibe tarbeks tehtud kulutustelt sisendkäibemaks tagasi küsida. Kui äriühing soetab kinnisasja, millest saab büroo, on samuti õigus kulutustelt sisendkäibemaks maha arvata. Kui aga algusest peale on teada, et osa hoonest ei kasutata ettevõtluse tarbeks vaid eluasemena, ei ole põhjendatud sisendkäibemaksu sajaprotsendiline mahaarvamine. Kui äriühing esitab eluruumi üüri eest eraisikule arve, on tegemist maksuvaba käibega (Käibemaksuseaduse § 16 lg 2 p 2). Teil tuleb leida maksustatava ja maksuvaba käibe tarbeks tehtud kulutuste proportsioon.

Proportsioon tuleb arvutada nendelt kulutustelt, mis on tehtud samaaegselt nii ettevõtluse kui maksuvaba käibe tarbeks. Kulutustelt, mille puhul on algusest peale teada, et need on tehtud mitteettevõtluse tarbeks (nt isiklikuks tarbeks mööbli soetamine), ei ole võimalik sisendkäibemaksu maha arvata. Vt KMS § 32 lg 1.

Eeldan, et ülalmainitud ainuomanik on ühtlasi ka juhatuse liige. Kui ta oma abikaasaga elab äriühingu majas tasuta või soodushinnaga, on tegemist erisoodustusega. Vt Tulumaksuseaduse § 48.


| EML © 2006 - 2018 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo