Maksumaksja portaal - Maksuküsimused - Füüsilise isiku tulud ja maksuvabastused - Ettevõtte A eraisikust osanik 25% soovib müüa oma osa teistele osanikele (75% kuulub äriühingule B). Osa müüakse kallimalt kui oli sissemakse (sissemakse osakapitali eraisikult 1000.- eurot, müügihind 26000.- eurot). Kuidas toimub maksustamine? Kas väljamakse maksustatakse firmas A sarnaselt dividendiga, millest on mahaarvatud soetusmaksumus? Või kui äriühing B osaluse ostab, arvestab sealt maksu?
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Otsing
Esita küsimus


SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

Ettevõtte A eraisikust osanik 25% soovib müüa oma osa teistele osanikele (75% kuulub äriühingule B). Osa müüakse kallimalt kui oli sissemakse (sissemakse osakapitali eraisikult 1000.- eurot, müügihind 26000.- eurot). Kuidas toimub maksustamine? Kas väljamakse maksustatakse firmas A sarnaselt dividendiga, millest on mahaarvatud soetusmaksumus? Või kui äriühing B osaluse ostab, arvestab sealt maksu?

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Küsis Maksumaksja ja vastas EML Jurist 09.12.2019 11:48 (105 korda)
Kui OÜ A osaluse omandab OÜ B, siis on see tavaline osaluse võõrandamine. Füüsiline isik maksab tulumaksu vara võõrandamiselt saadud kasult. Vt TuMS § 15 lg 1, § 37 lg 1 ja § 38 lg 1. Tulumaksu kinnipidamist ei toimu, füüsiline isik deklareerib tulu ise. Kui osalus oleks väärtpaberiregistris registreeritud, siis edastaks väärtpaberi keskdepositoorium MTA-le müügi kohta andmed füüsilise isiku eeltäidetud tuludeklaratsiooni kandmiseks. Seal oleks vaid müügihind, mitte kasu, mis tuleks füüsilisel isikul endal tuludeklaratsiooni esitamisel täpsustada.

Kui OÜ A ostaks ise enda osaluse tagasi, siis kohalduks füüsilisest isikust osaniku tulu maksustamisele § 15 lg 2 ning OÜ A tasandil § 50 lg 2 (st sissemakset ületav väljamakse osa maksustatakse nagu dividend).


| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo