Maksumaksja portaal - Maksuküsimused - Muud - Kui ettevõtte üks osanikest, kelleks on Eesti juriidiline isik ja omab 51% osadest, otsustab maha müüa enda osaluse ettevõttes, siis kellel ja millised maksukohustused kaasnevad?
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Otsing
Esita küsimus


SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

Kui ettevõtte üks osanikest, kelleks on Eesti juriidiline isik ja omab 51% osadest, otsustab maha müüa enda osaluse ettevõttes, siis kellel ja millised maksukohustused kaasnevad?

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Küsis Maksumaksja ja vastas EML Jurist 23.05.2018 19:25 (343 korda)
Juriidilise isiku kasu ei maksustata tulumaksuga, tulumaksu objekt on jaotatud kasum vm väljamakse. Kui tehing on seotud isikuga, siis tuleks järgida turuhinda, et vältida hinnaerinevuse maksustamist (vt täpsemalt TuMS § 50 lg 4).

Kui ostjaks on juriidiline isik ise, st omandatakse oma osalus, siis vaadeldakse seda TuMS § 50 lg 2 alusel nagu väljamakset omakapitalist, mis on sissemakse ulatuses maksuvaba ning seda ületavas osas maksustatav tulumaksuga (20/80).

Kui tegemist on käibemaksukohustuslasega, siis tema poolt osaluse võõrandamine on maksuvaba käive, see deklareeritakse KMD-l real 8, kuid KMS § 32 lg 2 kohaselt ei võeta seda tehingut arvesse sisendkäibemaksu mahaarvamisel maksustatava käibe ja kogu käibe suhtarvu arvutamisel, tingumusel et see on juhusliku iseloomuga, mitte põhitegevuseks.

KMS § 16 lg 3 p 3 lubab seda käivet soovi korral maksustada, kui sellest enne käibe tekkimist maksuhaldurit kirjalikult teavitatakse.


| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo