Maksumaksja portaal - Maksuküsimused - Sisendkäibemaks - Vastaspoole süü läbi on tekkinud ettevõtte sõidukil kindlustuskahju. Kindlustus on esitanud garantiikirja mille alusel tasub kindlustuskahju ilma käibemaksuta summa. Remonditöökoda esitab ettevõttele arve koos käibemaksuga millest käibemaksu peaks saama sisendkäibemaksuna tagasi küsida ning kindlustuskahju tasub kindlustus. Seega ei tohiks ettevõttel tekkida kulu sõidukikahju osas. Uue seaduse kohaselt aga võib käibemaksust tagasi arvestada ainult 50%. Kas ettevõte peab kandma 50% käibemaksu osas kahju kuigi süü lasub vastaspoolel?
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Otsing
Esita küsimus


SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

Vastaspoole süü läbi on tekkinud ettevõtte sõidukil kindlustuskahju. Kindlustus on esitanud garantiikirja mille alusel tasub kindlustuskahju ilma käibemaksuta summa. Remonditöökoda esitab ettevõttele arve koos käibemaksuga millest käibemaksu peaks saama sisendkäibemaksuna tagasi küsida ning kindlustuskahju tasub kindlustus. Seega ei tohiks ettevõttel tekkida kulu sõidukikahju osas. Uue seaduse kohaselt aga võib käibemaksust tagasi arvestada ainult 50%. Kas ettevõte peab kandma 50% käibemaksu osas kahju kuigi süü lasub vastaspoolel?

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Küsis Maksumaksja ja vastas EML Jurist 15.12.2014 15:00 (1305 korda)
Liikluskindlustuse seaduse § 26 lg 5 sätestab:
(5) Kui kindlustusandja selgitab välja, et kahjustatud isikul on õigus oma maksustatavalt käibelt arvestatud käibemaksust maha arvestada kahjustatud asja taastamise või asendamise maksumusele lisanduv käibemaks, on tal õigus kahju hüvitamisel seda arvestada.

See tähendab, et kindlustusandja peab küsima (välja selgitama), kas isik saab või mitte käibemaksu maha arvata ning millises ulatuses (50% või 100%) ja ta peab seda kahju hüvitamisel arvestama. Kahju hüvitamise tagajärjel ei tohiks isikul kasu tekkida (võlaõigusseaduse § 127 lg 5). Kui käibemaks arvataks maha ja hüvitis makstaks brutosummas, siis saaks kahjustatud isik kindlustusjuhtumist hoopis kasu.


| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo