Maksumaksja portaal - Maksuküsimused - Käibe maksustamine (käibe mõiste, aeg, maksustatav väärtus) - Kahe firma töötajad käisid ühisel lähetusel Rootsis. Kõik kulud kandis esialgu üks firma, et oleks soodsam. Nüüd esitatakse teisele firmale kulude kohta nõue. Lähetusel oli kulutusi nagu lennupiletid, linnatransport, hotellid, millelt käibemaksu maha ei arvatud, samas ka kulusid, mis tehti Eestis (reisibüroo teenused jms, millelt arvestati sisendkäibemaks maha). Kuidas oleks õige kulusid edasi esitada, kas see läheks kõik maksustamisele käibemaksuga või märgime lennu-hotelli jms kuludele käibemaksumääraks 0%?
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Otsing
Esita küsimus


SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

Kahe firma töötajad käisid ühisel lähetusel Rootsis. Kõik kulud kandis esialgu üks firma, et oleks soodsam. Nüüd esitatakse teisele firmale kulude kohta nõue. Lähetusel oli kulutusi nagu lennupiletid, linnatransport, hotellid, millelt käibemaksu maha ei arvatud, samas ka kulusid, mis tehti Eestis (reisibüroo teenused jms, millelt arvestati sisendkäibemaks maha). Kuidas oleks õige kulusid edasi esitada, kas see läheks kõik maksustamisele käibemaksuga või märgime lennu-hotelli jms kuludele käibemaksumääraks 0%?

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Küsis Maksumaksja ja vastas EML Jurist 17.12.2012 12:17 (9806 korda)
Sarnasele küsimusele on vastus siinsamas rubriigis: http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartfaq/faq.php?faqid=2099

Teema kohta on kirjutatud põhjalikum artikkel 2005. aasta juuni/juuli ajakirjas MaksuMaksja - Lasse Lehis. Vahendamise, komisjonimüügi ja edasimüügi käibemaksuarvestus: http://www.maksumaksjad.ee/modules/smartsection/item.php?itemid=103

Põhimõtteliselt on teil õigus ise valida, kuidas toimuda: kas teha edasimüük või lihtsalt kulude hüvitamise nõue (viimane ei ole käive käibemaksuseaduse tähenduses). Edasimüüki oleks kõige mõistlikum rakendada nendele kulutustele, mis teil on sisse ostetud Eesti ettevõtjatelt (st on 20% käibemaksuga maksustatavad), siis saate sisendkäibemaksu maha arvata ning väljundkäibe (edasimüügi) maksustate üldkorras.

Kulude hüvitamise nõude puhul te kulutuselt ise sisendkäibemaksu maha arvata ei saa (sellelt osalt, mis on teise firma kulu). Majutusteenuse puhul (hotell Rootsis) on edasimüügi kasutamine ilmselt ebasobiv juba seetõttu, et käibe tekkimise kohaks on Rootsi ja teil ei oleks mõtet end selle teenuse tarbeks Rootsis käibemaksukohustuslaseks registreerida. Ka lennupileti puhul on kulu hüvitamise nõue kõige asjakohasem, sest käibemaksumäär oleks nagunii 0%. Kulu hüvitamine on sobilik veel selliste kulutuste puhul, mis nagunii ei kuulu käibemaksuga maksustamisele (nt riigilõivud, trahvid).

Samas, kulutused, mis on tehtud Rootsis (Rootsi kohaliku käibemaksuga maksustatavad - nt hotell, linnatransport) ja mis on teie firma ettevõtlusega seotud, nendelt on õigus käibemaksu Rootsist tagasi taotleda (VAT Refund süsteemi abil), järgides loogikat, et kui Eesti majutusarve puhul oleks teil olnud õigus käibemaksu tagasi küsida, siis võib seda teha ka Rootsis, lihtsalt protseduur on kohmakam, aeganõudvam. Vt lähemalt juhtnööre maksuameti kodulehel: http://emta.ee/index.php?id=26900


| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo