Maksumaksja portaal - Maksuküsimused - Käibe maksustamine (käibe mõiste, aeg, maksustatav väärtus) - Ettevõte teeb enne käibe tekkimist(on registreerinud ennast km-kohustuslaseks) investeeringuid ehk siis kulutusi, millelt arvutab maha ka sisendkäibemaksu. Esimestel kuudel on ettevõttel ainult maksuvaba käive. Poole aasta möödumisel on nii maksustatav kui maksuvaba käive ja sisendkäibemaksu arvestamisel arvutatakse see maha proportsionaalselt maksustatava ja maksuvaba käibe suhtele. Küsimus järgmine, kas ettevõte võib investeeringutelt 100% ulatuses sisendkäibemaksu maha arvestada.
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Otsing
Esita küsimus


SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

Ettevõte teeb enne käibe tekkimist(on registreerinud ennast km-kohustuslaseks) investeeringuid ehk siis kulutusi, millelt arvutab maha ka sisendkäibemaksu. Esimestel kuudel on ettevõttel ainult maksuvaba käive. Poole aasta möödumisel on nii maksustatav kui maksuvaba käive ja sisendkäibemaksu arvestamisel arvutatakse see maha proportsionaalselt maksustatava ja maksuvaba käibe suhtele. Küsimus järgmine, kas ettevõte võib investeeringutelt 100% ulatuses sisendkäibemaksu maha arvestada.

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Küsis Maksumaksja ja vastas EML Jurist 29.12.2011 13:06 (1495 korda)
Kui te olete otsustanud kasutada proportsionaalset meetodit (KMS § 33 lg 2), siis ei ole teil õigust põhivara soetamisel kasutada otsearvestust.

Proportsionaalse meetodi kasutamise korral peate taotlema, et MTA määraks teile esimesel tegevusaastal rakendatava suhtarvu.

Kõikide kaupade ja teenuste soetamisel teete alguses mahaarvamise selle suhtarvu alusel ningt aasta lõpus korrigeerite mahaarvatud käibemaksu suurust vastavalt aasta käivete proportsioonile. Seda proportsiooni kasutate ka järgmisel aastal jooksvalt.

Põhivara osas teete detsembris korrigeerimise ainult 1/5 osas ning ülejäänud osas järgmise nelja aasta jooksul. Vt KMS § 32 lg 4.

Kui te soovite mõnelt investeeringult maha arvata käibemaksu täies ulatuses, siis peate te kasutama segameetodit (§ 33 lg 3). Sel juhul peate iga soetatud kauba või teenuse kohta määrama, kas see on seotud ainult maksustatava, maksuvaba või mõlema käibega. See valik kehtib ka põhivara kohta ja kui 5 aasta jooksul põhivara kasutusotstarve ei muutu, siis te mahaarvatud käibemaksu enam hiljem ei korrigeeri.

Kinnisvara puhul on korrigeerimisperiood 10 aastat.


| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo