Maksumaksja portaal - Maksuküsimused - Muud - FIE-l on soov kassapõhiselt arvestuselt üle minna tekkepõhisele, kas ja kuhu peaks sellest teatama?
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Otsing
Esita küsimus


SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

FIE-l on soov kassapõhiselt arvestuselt üle minna tekkepõhisele, kas ja kuhu peaks sellest teatama?

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Küsis Maksumaksja ja vastas EML Jurist 25.03.2011 07:24 (1459 korda)
Kui FIE kasutab kassapõhist käibemaksuarvestust (KMS § 44) ning tahab üle minna tavapärasele käibemaksuarvestusele, siis teavitab ta erikorra rakendamisest loobumisest kirjalikult maksuhaldurit hiljemalt loobumisele eelneval maksustamisperioodil ning KMS § 44 lõikes 9 sätestatud juhul hiljemalt esimesel maksustamisperioodil, millest alates loobuti erikorra rakendamisest (KMS § 44 lg 8).

KMS § 44 lg 9 puudutab juhtumist, mil isiku käive ületab kalendriaasta algusest arvates 200 000 eurot ning mistõttu ta ei tohi enam erikorda rakendada nimetatud suuruses käibe tekkimisele järgneva kalendrikuu esimesest kuupäevast.

Arvestama peab, et erikorra rakendamise lõppemise järgselt arvestab maksukohustuslane erikorra rakendamise perioodil lähetatud ja kättesaadavaks tehtud kaubalt ja osutatud teenuselt käibemaksu ning soetatud kauba ja saadud teenuse sisendkäibemaksu paragrahvis 44 sätestatud korras. Enne erikorra rakendamist toimunud käibe ning soetatud kauba ja saadud teenuse sisendkäibemaksu arvestamisele kohaldatakse käibemaksuarvestuse üldkorda (KMS § 44 lg 10).

Teavitada tuleb oma piirkonna maksuhaldurit (põhja-, lõuna-, ida- või lääne maksu- ja tollikeskust). Teavituse võib edastada nii paberkandjal kui ka elektrooniliselt digitaalselt allkirjastatuna.

Vt MTA selgitusi siit: http://www.emta.ee/index.php?id=28994

Kui küsimus puudutas üleminekut tekkepõhisele raamatupidamisele, siis sellest ei pea teavitama kedagi, samuti ei pea tekkepõhist raamatupidamist kasutav FIE esitama aastaaruandeid. Tulumaksu arvestus on aga jätkuvalt kassapõhine ning käibemaksu osas on õigus valida, kas lähtuda üldkorras või kassapõhisest erikorrast.


| EML © 2006 - 2019 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo