Maksumaksja portaal - Maksuküsimused - Sisendkäibemaks - Kas "firmale", kes on käibemaksukohuslane, antud annetusi ja toetusi loetakse maksuvabaks käibeks ja kas sellisel juhul tuleb sisendkäibemaksu arvestamisel kasutada sisendkäibemaksu osalist mahaarvamist? Mina seda käibemaksuseadusest välja ei loe aga maksuamet on teisel seisukohal.
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Otsing
Esita küsimus


SmartFAQ is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of InBox Solutions (http://www.inboxsolutions.net)

Kas "firmale", kes on käibemaksukohuslane, antud annetusi ja toetusi loetakse maksuvabaks käibeks ja kas sellisel juhul tuleb sisendkäibemaksu arvestamisel kasutada sisendkäibemaksu osalist mahaarvamist? Mina seda käibemaksuseadusest välja ei loe aga maksuamet on teisel seisukohal.

NB! Vastatakse vastamise ajal kehtivat õiguslikku konteksti arvestades, kui vastuses seda ei täpsustata.

Küsis Maksumaksja ja vastas EML Jurist 23.02.2009 19:32 (2252 korda)
Rahalised annetused ja toetused ei ole saaja käive (seega ka mitte maksuvaba käive). Kui tegu oleks sellise toetusega, mis on suunatud konkreetse kauba või teenuse hinna alandamiseks, siis arvutatakse saadud summa kauba või teenuse maksustatava väärtuse hulka ning maksustamine sõltub sellest, kas kaup või teenus on maksustatav või mitte.

Täpsem kord on kehtestatud KMS §12 lg 2 alusel: https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13121807

Sisendkäibemaksu mahaarvamine toimub KMS § 29 lg 1 sätestatud korras.

MTÜ-de puhul on MTA püüdnud annetuste ja toetuste alusel leida ettevõtluse ja mitteettevõtluse osakaalu (+ muud mitteettevõtluse sissetulekud) samuti on üritatud seda valdkonda, kuhu annetus või toetus on suunatud, lugeda mitteettevõtluseks. Tõde on kaasusepõhine, sissetulekute alusel ettevõtluse-mitteettevõtluse osakaalu määratlemine on võimalik, kuid tihti ebaõige.

Vt selle kohta 2008. a MaksuMaksjast nr 12, lk 29-32.

Vt ka sellealast Riigikohtu praktikat: http://www.riigikohus.ee/?id=11&tekst=RK/3-3-1-74-04


| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo