Pettus viis pearaamatupidaja ja firma juhi trellide taha

Kuupäev 02.10.2007 6:18:03 | Rubriik: Päevaleht

Signe Kalberg kirjutab Eesti Päevalehes, et šokivangistusse mõistetud Aunaste ja Lepvalts kaebasid otsuse peale edasi. Kirjastaja Ly Aunastet süüdistati tahtlikult Tootjate Ühistu Avita tuludeklaratsioonides valeandmete esitamises, mille tulemusena jäi riigieelarvesse kandmata 8 067 994 krooni tulumaksu.

Samuti esitas Aunaste maksuhaldurile tahtlikult valeandmeid OÜ Kirjastus Avita juhina 1998. aasta tuludeklaratsioonis, mille tulemusena jäi ettevõttelt riigieelarvesse laekumata tulumaksu 6 746 155 krooni.

Enno Lepvaltsi süüdistati selles, et ta aitas Ly Aunaste kuriteole kaasa, koostades ja allkirjastades pearaamatupidajana valeandmeid sisaldanud tuludeklaratsioonid.

Õpikute kirjastamisega tuntust kogunud Ly Aunaste kohtusaaga juured jäävad eelmisesse sajandisse, kui erastamisagentuur otsustas talle erastada riikliku aktsiaseltsi Bit. Selle vanalinnas asuvaid ruume rentis Aunaste poolt 1988. aastal asutatud Avita kirjastus.

Alates 1997. aasta jaanuarist oli hoone kantud erastamisnimekirja, kuuludes erastamisele tervikvarana. Uueks omanikuks sai erastamisagentuuri 1997. aasta 6. mai otsusega Ly Aunaste.

Kuid Tallinna vana- ja kesklinnas hinnalist kinnisvara omanud ettevõtte erastanud Aunaste pidi investeerima kolme aastaga kirjastusse Bit 32,4 miljonit krooni. Muidu oleks tal tulnud maksta riigile trahvi 125 protsenti puuduvast investeerimissummast.

Selle kohustuse täitmiseks asutas ta riiulifirma Publishers Group SA. Bahamal registreeritud maksuvabale firmale laenas Avita 24 miljonit krooni.

Laenu ega intresse Avita aga Aunaste sõnul “firma juhtkonna kättesaamatuse tõttu” tagasi ei saanud ning nii kandis ta 24 miljonit krooni kuludesse. Uurimisel leidis aga kinnitust, et Aunaste juhtis ja korraldas sel ajal otseselt nii Kirjastus Avita OÜ kui ka Tootjate Ühistu Avita tegevust ja oli ka Publishers Groupi allkirjaõigust omav isik, kes avas pankades arveid ja korraldas raha liikumist. Maksuamet tõlgendas raha kadumist ning kuludesse kandmist maksupettusena.

Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/402249

Artikkel pärineb Maksumaksja portaalist
http://www.maksumaksjad.ee

Artikli www-aadress:
http://www.maksumaksjad.ee/modules/news/article.php?storyid=986