Uus eelarvestrateegia õhutab liialt tarbimist

Kuupäev 12.06.2007 6:04:41 | Rubriik: Postimees

Aivar Sõerd, rahandusminister aastatel 2005–2007, kirjutab Postimehes uuest eelarvestrateegiast.

Rahandusministeeriumis üle-eelmisel nädalal lõplikult valminud eelarvestrateegia eessõnas seisab, et valuutakomitee tingimustes on eelarvepoliitika peamine viis, millega riik saab mõjutada majandust: ennetada ja mahendada võimalikke riske ning võimendada positiivseid arenguid. Eelarvepoliitika on riigi võtmepoliitika, mis võimaldab valitsusel ellu viia kõiki teisi poliitikaid.

Euroopa Majandus- ja Rahaliidu täisliikmeks saamiseks on eelarvepoliitilised meetmed kesksel kohal. Ainuüksi maksupoliitilistest sammudest – nagu aktsiiside erakorraline tõstmine – selle eesmärgi saavutamiseks ei piisa. Tarvis on meetmete tervikpaketti ja tegevuskava koos kindla kokkuleppega see ka ellu viia.

Erinevalt lõunanaabritest ei ole Eesti pidanud vajalikuks sellist tegevuskava koostada, kuigi mõned meetmed Läti ja Leedu asjakohastest programmidest oleks lausa üheselt ülevõetavad. Näiteks valitsussektori töötajate palkade ja koosseisude kasvu piiramine või ülelaekuvate maksutulude suunamine reservi. Viimane meede tähendaks Eesti kontekstis tänavu kulusid suurendava lisaeelarve tegemata jätmist ja ülelaekuvate maksutulude täismahus reservi suunamist.

Loe täpsemalt: http://www.postimees.ee/120607/esileht/arvamus/265760.php





Artikkel pärineb Maksumaksja portaalist
http://www.maksumaksjad.ee

Artikli www-aadress:
http://www.maksumaksjad.ee/modules/news/article.php?storyid=800