Maksumaksja sõber - Aivar Sõerd, vaenlane - Riigikogu liikmed

Kuupäev 14.02.2007 11:00:00 | Rubriik: EML

Eesti Maksumaksjate Liit (EML) kuulutas täna rahvusraamatukogus välja 2006. a maksumaksja sõbra ja maksumaksja vaenlase tiitli saajad.


2006. aasta maksumaksja sõbraks valiti rahandusminister Aivar Sõerd. Tiitliga soovis EML juhatus rõhutada muutusi rahandusministeeriumis võrreldes varasemate aegadega. Aivar Sõerd on olnud koostöövalmis ja arvestanud maksumaksjate ettepanekutega. Samuti kutsus minister EML esindaja osalema MTA peadirektori kandidaatide hindamise komisjoni, see on tähelepanu vääriv fakt Eesti osalusdemokraatia arengus. Tänu kogemustele MA peadirektorina ja trükikoja direktorina on ta ilmutanud maksuprobleemide vastu suurt huvi ja mitmel korral teinud julgeid ja iseseisvaid otsuseid, minnes mööda ametnike soovitustest. Tunnustust pälvis ka sisuline tegelemine ja erinevate lahenduste väljapakkumine probleemile, mis puudutab Eesti tulumaksusüsteemi vastavusse viimist Euroopa Liidu tulumaksu reguleerivate direktiividega 2009. aastaks. Rahandusministeerium peab andma poliitikutele adekvaatse ülevaate kõikidest võimalikest riskidest ja ohtudest, mida üks või teine valik võib kaasa tuua.

2006. aasta maksumaksja vaenlaseks tunnistati Riigikogu liikmed 202 miljoni krooni jagamise eest isiklike eelistuste alusel. Nimetatud afäär riivas EML arvates kõigi ausate Eesti inimeste õiglustunnet. EML ei ole nõus sellega, et “poliitiline otsustamine” tähendab sellisel viisil raha jagamist. Riigieelarve menetlemiseks on olemas samamoodi kindlad põhimõtted, koostatakse arengukavasid, eelarvestrateegiaid, käivad pingsad läbirääkimised ministeeriumide vahel jne.

Lisaks anti välja kaks Hea Teo eripreemiat, mille said Narva Linnavalitsus ja Vladimir Vaingort. Narva Linnavalitsus saatis oma linnas asuvatele tööandjatele märgukirjad, milles tundis muret väheste maksulaekumiste pärast. Tööandjatelt küsiti väikeste palkade põhjusi ja ettepanekuid linna ettevõtluskeskkonna parandamiseks. Tööandjate reaktsioonist selgus, et nad on üsna halvasti kursis Eesti maksusüsteemiga. Sellest ajendatuna korraldas linnavalitsus suvel ja sügisel linna ettevõtjatele ja maksumaksjatele mitmeid teabepäevi, kus anti maksualast infot ja tutvustati näiteks pensionikorraldust, maksukorraldust jne. Muuhulgas jagas linnavalitsus ettevõtjatele tasuta venekeelseid maksuseaduste kommentaaride kogumikke. Linnavalitsuse tegevuse tulemusena kasvas maksulaekumine Narva linna eelarvesse üldisena 15% ja nende maksumaksjate hulgas, kelle poole otseselt pöörduti, koguni 30%.

Nende ürituste korraldamiseks oli linnavalitsusel suureks abiks OÜ Kardis juhatuse liige Vladimir Vaingort, kes avaldas Narva Linnavalitsuse projekti raames kohalikus lehes 10 põhjalikku artiklit. Vladimir Vaingorti teeneks on pikaajaline tegevus venekeelse maksumaksja teavitamisel, ka käsitleb Vladimir Vaingort maksuküsimusi regulaarselt ajalehe Delovõje Vedomosti maksurubriigis. Samuti väärib tunnustust Vladimir Vaingort abi maksuseaduste kommentaaride kogumiku avaldamisel vene keeles.

Maksumaksja sõbra ja vaenlase konkurss on traditsiooniline ning toimus juba kaheksandat aastat. Kandidaate esitasid nii EML liikmed kui tavalised maksumaksjad, otsuse langetas EML juhatus kandidaatide tegude põhjal.

ÜRITUSE PRESENTATSIOONE NÄEB, KLIKATES SIIN või vaadates DOKUMENDIKESKUSE kataloogi: MAKSUMAKSJA SÕBER JA VAENLANE.

ÜRITUSE KAJASTUST PRESSIST NÄEB, KLIKATES SIIN.


Varasematel aastatel on tiitlid pälvinud:

Maksumaksja sõber

2005 Maksumaksja ehk tubli Eesti inimene

2004 Taavi Veskimägi (rahandusministrina)

2003 Eesti Ekspress

2002 Allar Jõks (õiguskantsler)

2001 Äripäev

2000 Mart Laar (peaministrina)

1999 Reformierakond

Maksumaksja vaenlane

2005 Vabariigi Valitsus

2004 Marko Pomerants (sotsiaalministrina)

2003 Maksuamet

2002 Riigikogu rahanduskomisjon

2001 Eiki Nestor (sotsiaalministrina)

2000 (kandidaatide puudumise tõttu jäi välja andmata)

1999 Rahvaerakond „Mõõdukad


Eesti Maksumaksjate Liit on 1995. aastal loodud mittetulundusühing, mis kaitseb maksumaksjate huve ja õigusi, taotleb optimaalset maksukoormust ning jälgib kogutud maksuraha efektiivset kasutamist. Liit ühendab üle 2500 liikme.

Täiendav informatsioon:

Õnneli Varend

Tegevjuht

Eesti Maksumaksjate Liit

Ahtri 6A, Tallinn 10151

Telefon: 626 4190

E-mail: info@maksumaksjad.ee

Artikkel pärineb Maksumaksja portaalist
http://www.maksumaksjad.ee

Artikli www-aadress:
http://www.maksumaksjad.ee/modules/news/article.php?storyid=526