Suure hurraaga libedale pinnale

Kuupäev 29.05.2009 6:40:00 | Rubriik: Päevaleht

Heiki Suurkask kirjutab eesti Päevalehes, et läbimõtlematult ette võetud maksutõus võib majanduskriisi sügavaimas punktis erasektori tarbimisele ja tootmisele veelgi rängema hoobi anda.
Poola tõstis jaanuaris alkoholiaktsiisi – tagajärjeks oli viinamüügi (vähemalt maksustatava viina müügi) 75-protsendine vähenemine, ja loodetud suurenevast sissetulekust võib riigieelarve ilmselt suu puhtaks pühkida. Soomes räägitakse maksu­tõusust, kuid samal ajal esitatakse siiski eeltingimus, et see ei tohi hakata majanduskasvu sööma.

Hiina eelistab kriisiga võidelda pigem maksusoodustusi pakkudes. Angela Merkel soovib ka Saksamaal endiselt makse alandada. Jaapanis nähakse samuti firmade pankrotistumise vältimise parima ravimina ikkagi maksusoodustusi, sest niigi raskustes ettevõtted ei jõuaks niikuinii kõrgemaid makse tasuda.

Majanduskriis on toonud päe­vakorrale vaid valusaid otsuseid. Kärpige kulutusi, nõuavad konservatiivid ja paremparteid. Tõstke makse, hõiskavad vasakpoolsed ja USA demokraadid. President George W. Bushi maksukärbete reform, mis tõi kaasa üleilmse buumi ja lõppes suure pauguga, on paljudel silme ees. Järeldused on aga risti vastupidised.

Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/469848

Artikkel pärineb Maksumaksja portaalist
http://www.maksumaksjad.ee

Artikli www-aadress:
http://www.maksumaksjad.ee/modules/news/article.php?storyid=2708