Ravimite käibemaks, järjekordne tööõnnetus

Kuupäev 11.09.2008 7:02:34 | Rubriik: Päevaleht

Kaidi Sarv, apteekrite liidu peaproviisor, kirjutab Eesti Päevalehe arvamusküljel, et jälle räägitakse ravimite käibemaksumäära tõstmisest. Suvel levisid kuuldused, et 9%-ni, nüüd juba 18%-ni. 13% tõusu polegi nii vähe.
Pealegi on maksulaekumise lootus täiesti olemas, sest ravimeid vajatakse iga riigikorra ajal ja iga hinnaga.

Huvitaval kombel tuleb halb alati kuskilt mujalt. Meie otsustajad teevad iseenese tarkusest ainult head tegevaid otsuseid. Ebameeldivusteks sunnivad neid teised. Nii on ka käibemaksuga. Kui seitse aastat tagasi kehtestati ravimitele 5% käibemaks, oli ettekäändeks käibemaksuseaduse ühtlustamine Euroopa Liidus käibemaksuga maksustamist reguleerivate direktiividega, sest Eesti liitus Euroopa Liiduga. Liitumise ihaluses lepiti nurisedes suurenevate ravimikulutustega ning riik rõõmustas neile nagu muuseas laekuva 150 lisamiljoni üle. Tegelikult muidugi direktiiv ravimite osas ettekirjutusi ei teinud, aga 5% käibemaks jäi neile püsima.

Eelmisel aastal müüsid apteegid ravimeid ligi kolme miljardi krooni eest (Tallinna kaubamaja umbes poole aasta käive).

Juba ammu räägitakse apteekritele, et nad töötavad eba-efektiivselt ning käibemahtu tuleb tõsta. Sotsiaalministeerium tegi arvutused ning tunnistas ebarentaabliks alla kaheksamiljonilise aastakäibega apteegid. Seega on kaks kolmandikku apteekidest, sealhulgas kõik maa-apteegid, tunnistatud kahjumiga töötavaks.

Ainus võimalus olukorda parandada oleks ravimite kasutamist oluliselt suurendada või ravimikasutajaid kuskilt juurde tuua.

Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/441266

Artikkel pärineb Maksumaksja portaalist
http://www.maksumaksjad.ee

Artikli www-aadress:
http://www.maksumaksjad.ee/modules/news/article.php?storyid=1883