Maksumaksja portaal - Tehingutega vähe muutusi - Äripäev - Uudised
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Uudiste arhiivÄripäev : Tehingutega vähe muutusi

16.02.2007 7:44:40 (1476 )

Ranno Tingas, Ernst & Young Baltic ASi juhtiv maksukonsultant kirjutab Äripäevas füüsilise isiku tuludeklaratsiooni täitmisest ning olulisematest küsimustest, millele seejuures tuleks tähelepanu pöörata.

Väärtpaberitest saadud tulu maksustamine ei tule arvatavasti kellelegi üllatusena, kuid siiski on asjaolusid, mida tuleks arvestada. Maksustamisele kuulub ainult realiseeritud tulu - see tähendab, et väärtpaberi väärtuse kasv maksukohustust ei tekita, küll aga väärtpaberite müük ja vahetus. Kes pole 2006. aastal ühtegi väärtpaberit müünud ega vahetanud, ei pea ka väärtpaberitulu deklareerima.

Väärtpaberite müügist saadud tulu arvestamine on lihtne: müügihinnast lahutatakse maha väärtpaberite soetamishind (sh soetamiskulud) ja müügikulud. Kui tulemus on positiivne, on tekkinud kasu; kui tulemus on negatiivne, on konkreetsest tehingust saadud kahju. Kalendriaasta jooksul tehtud väärtpaberitehingute kasu ja kahju summeeritakse. Kui lõpptulemus on negatiivne, saab tekkinud kahju edasi kanda järgmistele aastatele, kusjuures kahju edasikandmise aeg ei ole piiratud. Juhul, kui eelmisel aastal saadi kasu ja sel aastal kahju, millega kaotati kogu varasem kasu, ei ole kahjude tagasikandmine siiski lubatud. Väärtpaberikahju deklareerimine on maksumaksja õigus, mitte kohustus. Ent kui tekkinud väärtpaberikahju soovitakse väärtpaberikasust maha arvata, siis see deklareerida.

Keerulisem on väärtpaberitulu deklareerimine, kui erineval ajal ja erineva hinnaga on ostetud samaliigilisi väärtpabereid. Sellisel juhul on tulu arvutamisel lubatud lähtuda FIFO (esimesena soetatud, esimesena müüdud) või kaalutud keskmise meetodist. Samaliigilised väärtpaberitehingud võib deklareerida koondsummana.

Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3498/rt_komm_349802.html


| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo