Maksumaksja portaal - Käibemaks juurde FIE oma taskust? - Äripäev - Uudised
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Uudiste arhiiv



Äripäev : Käibemaks juurde FIE oma taskust?

19.10.2006 7:41:14 (1294 )

Ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna mõtiskleb Äripäevas FIE käibemaksukohustuslasena registreerimiskohustuse tekkimisest ning selle seostest kassa- ja tekkepõhise käibemaksuarvestusega.

Aastast 2004 kehtima hakanud käibemaksuseaduses on § 44 "Füüsilisest isikust ettevõtja käibemaksuga maksustamise erikord". Seda esimest korda lugedes sai kergendatult ohatud: lõpuks ometi saab FIE korraldada kogu oma arvepidamise kassapõhiselt. See oligi minu teada § 44 eesmärk, aga seaduste sõnastamisega võib kõiksugu ootamatusi ette tulla. Käibemaksuseaduse praegune sõnastus jätab paaris olulises küsimuses tõlgendamisruumi. Ja kui selline võimalus juba kord on, siis seda ka kasutatakse. Kõige olulisem probleem FIEde käibemaksu juures: kuidas peab hindama seda, kas käive on jõudnud 250 000ni? 2003. aastast võivad kõik FIEd pidada raamatupidamisarvestust kassapõhiselt. See muutus viidi raamatupidamise seadusse sellepärast, et FIEde tulu maksustamine toimub alates 2000. aastast rangelt kassapõhiselt ilma ühegi erandita. Seepärast oleks FIEdele tekkepõhise raamatupidamise kohustus asi iseeneses. Maksuametil on tulu- ja sotsiaalmaksu kontrollides niikuinii vaja tekkepõhine raamatupidamine kassapõhiseks konverteerida.

Käibemaksuseaduse § 11 ütleb, et Eesti-sisene käive tekib kas kauba üleandmisest/teenuse osutamisest või selle eest osalisest/täielikust tasumisest. § 44 osutab hiljem paragrahv 11 sellele osale, mis räägib tasumisest käibe tekkimise hetkena. Nii see FIEde kassapõhise käibemaksuarvestuse võimalus tekibki.

Maksu- ja tolliametis on aga otsustatud käibemaksuseadust tõlgendada nii, et käibe suuruse üle enne käibemaksukohustuslaseks registreerimist peab FIE arvet pidama n-ö tavalisel, raamatupidamise keeli tekkepõhisel meetodil: käive tekib ka teenuse osutamisest või kauba üleandmisest, mitte ainult raha saamisest. Ja siis võib FIE maksukohustuslaseks registreerimisel esitada kohe teatise selle kohta, et edaspidi hakkab ta käibemaksuarvestust pidama kassapõhiselt.

Rahandusministeeriumist öeldi mulle, et selline tõlgendamine on puhas jama, aga maksuametnikud teavad ikka, et nende pool tõlgendatakse seadust nimelt nii ja see on rahandusministeeriumiga kooskõlastatud.

Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3378/arv_kolumn_337801.html

Rahandusministeeriumi kommenteeritud käibemaksuseadust vt siit (pdf fail): http://www.fin.ee/doc.php?75185


Prindivaade Saada sõbrale Loo artiklist PDF-fail
| EML © 2006 - 2019 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo