Maksumaksja portaal - Teise samba külmutamine on pragmaatiline samm - Päevaleht - Uudised
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Uudiste arhiivPäevaleht : Teise samba külmutamine on pragmaatiline samm

08.04.2009 6:28:06 (1131 )

Mikk Salu intervjueerib Eesti Päevalehe Ärilehes varahaldusfirma Kawe Kapital partner Kristjan Hännit. Hänni ei näe maksete peatamises ohtu riigi usaldusväärsusele. Mõõn majanduses peaks säästmissoovi suurendama.

Mida arvate teise pensionisamba sisemaksete külmutamisest?

Teise samba maksete peatamine tundub mulle paraku pragmaatiline samm. Muidugi oleks mul hea meel, kui midagi sellist ei peaks üleüldse tegema, aga ootaksin siis huviga paremaid ettepanekuid.

Esimene argument, mis teise pensionisamba külmutamise vastu välja käidi, oli emotsionaalne ja dramaatiline: riik hävitab usalduse, riik petab ja valetab.

Usalduse või selle puudumise probleem oli aastaid tagasi, kui otsustati pensionisüsteem käiku võtta. Usaldus õnnestus siis võita: teise sambaga liitunuid oli prognoositust enam. Kui inimesed on juba selle vajalikkust tajunud ja pikaajalise säästmisega algust teinud, siis sellist hoiakut ei kaota isegi sissemaksete peatamine paariks aastaks. 4% riigi poolt lisaks on enamiku jaoks mõjuv „subsiidium” sellise tegevuse jätkamiseks. Pigem annab praegune kriis säästmissoovile isegi argumente juurde, mistõttu me näeme praegu tarbimisest tagasitõmbumist isegi rohkem, kui inimeste kontojääk otseselt eeldaks.

Loe täpsemalt: http://www.epl.ee/artikkel/464709

Loe ka Äripäevast: Aivar Hundimägi. Igor Rõtov. „Kas peatada maksed pensioni teise sambasse?“: http://www.aripaev.ee/4280/arv_kolumn_428001.html


| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo