Maksumaksja portaal - Aktsiisiseaduste muudatused on vastu võetud - EML - Uudised
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Uudiste arhiivEML : Aktsiisiseaduste muudatused on vastu võetud

16.06.2006 13:38:07 (1589 )

Vahetult enne suvepuhkusele minekut jõudis Riigikogu vastu võtta alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seaduse (ATKAS) muutmise seaduse. Nimetatud seadusega lükatakse alkoholi, tubaka ja kütuse aktsiisimäärade tõus selle aasta 1. juulilt edasi 2008. aasta 1. jaanuari ning erimärgistatud kütuse aktsiisi tõus lükkub edasi aasta, samuti 2008. aasta 1. jaanuariks.

Muudatustega vabastatakse Eestis kalastamiseks kasutatav eriotstarbeline diislikütus ja kerge kütteõli aktsiisist alates 2007. aasta 1. jaanuarist. Aktsiisist on need kütused vabastatud kasutamisel kalalaevas kalastamisel Eestis või sellisel hooldustööl, mis on tarvilik kalalaeva ettevalmistamiseks järgnevaks kalastamiseks.

Muudatuste eesmärgiks on seletuskirja kohaselt on aktsiisimäärade tõstmise edasilükkamise abil pidurdada inflatsiooni kasvu. Euroopa Liidu eurotsooniga ühinemiseks peab Eesti täitma Maastrichti konvergentsikriteeriumides sätestatud nõuded inflatsiooni kohta. Aktsiisitõusude edasilükkamine vähendab riigi poolt tekitavat inflatsioonisurvet, aidates täita hinnastabiilsuse kriteeriumi.

Pidev pendeldamine aktsiisimäärade kasvu ümber aga ajab segadusse ning raskendab aktsiisitootjate majandustegevust. Kui vaadata läbi kolme ATKAS muutmise seaduse kulgenud õlle aktsiisimäärasid (ATKAS § 46 lg 1), siis 2005. aastal jõustunud muudatuste kohaselt oleks pidanud õlle aktsiisimäär tõusma alates 01.01.2006 61 kroonini ja alates 01.01.2007 64 kroonini kehtinud 58 krooni asemel. Selle aasta algusest jõustunud ATKAS muudatuste kohaselt aga kiirendati aktsiiside tõusu, mille kohaselt oleks juba 1. juulist 2006 alkoholi aktsiisimäär tõusnud 64 kroonini senise 58 asemel. Riigikogus vastuvõetud ATKAS muudatuste kohaselt aga lükatakse aktsiiside tõus edasi, tõstes õlle aktsiisimäära alles 2008. aastal 64 kroonini senise 58 asemel. Kuigi aktsiiside tõusu edasilükkamine on maksumaksjale üldiselt positiivne, on siiski pidev õiguskindluseta olukord taunitav.

Vastuvõetud seadus muudab veel hulgaliselt ATKAS sätteid. Täpsemalt infot nende kohta leiab peatselt ajakirjast MaksuMaksja.

Loe vastuvõetud muudatustest ja seletuskirjast eelnõule siit: http://web.riigikogu.ee/ems/saros-bin/mgetdoc?itemid=061380002&login=proov&password=&system=ems&server=ragne11


| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo