Maksumaksja portaal - Esimeses sambas käib raha ümberjagamine - Äripäev - Uudised
UUDISED LIIDU_INFO LIIKMEINFO TEENUSED KOOLITUS MAKSUINFO MAKSUKÜSIMUSED PARTNERID AJAKIRI POOD SISUJUHT
| Otsing | Sisevõrk |                                                                                                                                                                                                                                              

Uudiste arhiivÄripäev : Esimeses sambas käib raha ümberjagamine

23.11.2007 7:12:51 (1266 )

Raivo Sormunen kirjutab Äripäevas, et sajadollarilise rahatähe peal koha välja teeninud USA poliitik Benjamin Franklin ütles enam kui kahe sajandi eest, et peale maksude ja surma pole siin maailmas midagi kindlat. Tõsi. Kõik on pidevas muutumises. Hiljuti jõudis järg ka pensionisüsteemi kõige kindlama osa - esimese pensionisamba, kätte.

Möödunud nädalal muudeti pensionikindlustuse seadust, mille tagajärjel riiklik pensionisammas muutub solidaarsemaks. Kõigi vahel võrdselt jagatavasse potti (pensioni baasossa) suunatakse järgmise aasta 1. aprillist rohkem raha, mille tagajärjel väheneb riikliku pensioni arvestamisel tööstaa˛i ja palga tähtsus.

Riiklik pensionisammas koosneb kõigi jaoks võrdsest baasosast (praegu 1373,58 krooni) ning staa˛i- ja kindlustusosakutest (praegu on keskmine pensionistaa˛ 44 aastat mille alusel lisandub pensionile 2394,92 krooni).

Staa˛iosakute arv võrdus 1998. aasta lõpuni töötatud staa˛iaastatega. Pärast seda on arvestatud inimestele iga aasta pensionikindlustusstaa˛i. Kindlustusstaa˛i arvestamisel on oluline, kas inimene on liitunud teise pensionisambaga või mitte (mitteliitunud saavad 25% enam osakuid). Samuti sõltub kindlustusstaa˛ otseselt sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa suurusest (sisuliselt palgast).

Kui praegu moodustab kõigile pensionäridele võrdselt makstav baasosa pensionist keskmiselt 36,4%, siis 2008. aastal tõuseb see tõenäoliselt juba üle 41% ja peaks pikemas perspektiivis kerkima 55-60%ni.

Loe täpsemalt: http://www.aripaev.ee/3778/rt_komm_377801.html


| EML © 2006 - 2020 | info@maksumaksjad.ee | Ahtri 6a, 10151 TALLINN | Kontakt |    Laadi alla EML logo